Úvod / Články / Zaujímavosti / Cigarová abeceda A - E
Tlačiť

Cigarová abeceda A - E

Cigarový slovník pre začiatočníkov, ale aj pre tých skúsených. Od „amatista“ po „zafadores“, abeceda milovníka cigár definuje pojmy z celej abecedy. Pre skrátenie si ich predstavíme po päťkách.

Cigarová abeceda A - E

Svet cigár je domovom obrovského množstva jedinečných výrazov. Existuje nespočetné množstvo opisov, ktoré sa používajú na to, ako sa cigary šúľajú. Tiež na tabak, ktorý sa používa (nehovoriac o tom, ako sa tieto listy zbierajú, fermentujú a dozrievajú) a dokonca aj na krycí list, v ktorom sú cigary nakoniec zabalené. Tento slovník cigár bol navrhnutý tak, aby rozšíril vaše znalosti ako milovníka cigár. Tu je úvod k niektorým výrazom.

Amatista
Ťažká sklenená nádoba obsahujúca 25 alebo 50 cigár, zvyčajne zaistená kovovými sponami a koženým remienkom na prenášanie. Tento obal, ktorý sa dnes zriedka vidí, bol populárny v 50. a 60. rokoch. Kubánska značka H.Upmann je považovaná za priekopníka tohto spôsobu balenia a skladovania cigár. Prvé takéto poháre s popisom „čerstvé z výroby“ vyložené španielskym cédrovým drevom sa ponúkali už začiatkom 20.storočia.

Booking A
Tento pojem je odvedený od anglického slova kniha t.j. book. Jedná sa o metódu výroby cigár, pri ktorej výrobca cigár ukladá lístky plniva na seba, takže pripomínajú stránky v knihe, a potom ich zvinie ako zvitok do viazacieho listu. Tento spôsob výroby cigár je veľmi rýchly, ale môže spôsobiť problémy s ťahom cigary. Pokročilejšie a efektívnejšie spôsoby výroby zahŕňajú akordeónovú metódu, kde sa listy skladajú do tvaru písmena „S“, aby sa umožnilo väčšie prúdenie vzduchu, a metódu „entubado“, kde sa každý list zvinie do tvaru rúrky, čím sa vytvorí množstvo kanálikov cez ktoré prúdi vzduch a dym.

Cuje
Drevená tyč, ktorá sa používa na zavesenie čerstvo zozbieraných tabakových listov v stodole na sušenie (španielsky „casa de tabaco“). Existujú dve verzie. „Cuje cortos“ merajú približne 1,8 metra na dĺžku, zatiaľ čo cuje largos, ktoré sú považované za lepšie, sú dlhé približne 3,6 metra. Tabak je na nich upevnený pomocou šnúrky, ktorá je prešitá cez každý list. Väčšina krajín šije listy ručne, ale v Connecticute sa tento proces vykonáva pomocou špeciálneho šijacieho stroja. Niektorí pestovatelia tabaku tieto tyče vôbec nepoužívajú a nahrádzajú ich dreveným povrazom známym ako „sarta“.

Doghouse
V slovenskom preklade „psia búda“, no v cigarovom priemysle je tak nazývaná stodola na sušenie tabaku s prieduchmi na vrchu, ktorá ostáva otvorená, aby bolo zabezpečené lepšie prúdenie vzduchu. (A tiež miesto, kde sa nadšenec cigár dostane, keď si doma vychutná cigaru bez súhlasu milovanej polovičky.)

EMS - Výber anglického trhu
Termín používaný na označenie cigary s hnedým krycím listom cigary, dnes známy ako krycí list „Natural“ . Obľubu tento krycí list získal v USA pred 70 rokmi, keď sa ešte v USA predávali kubánske cigary. V tom čase Američania uprednostňovali svoje cigary so zelenými krycími listami „Candela“, ktoré sa stali známymi ako American Market Selection alebo AMS, a cigary s „Natural“ obalom boli známe ako English Market Selection alebo EMS. Tento výraz sa v súčasnosti používa aj v Spojenom kráľovstve, kde nálepka EMS na kubánskych cigarách odkazuje na škatuľu, ktorú preveril dovozca Hunters & Frankau.

zdroj:cigarafficionado.com

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Ako sa zbiera tabak

Ako sa zbiera tabak

Pri zbere tabaku, ktorý nastáva asi 80 dní po zasiatí, plantážoví robotníci listy...

Holandsko - krajina s prekvapivou cigarovou históriou

Holandsko - krajina s prekvapivou cigarovou históriou

Cigary sa v Holandsku objavili už v 16. storočí a stali sa veľmi obľúbenými spoločníkmi.

Značka cigár Cuaba

Značka cigár Cuaba

Spoločnosť Habanos uviedla značku Cuaba na trh v roku 1996.

Najpredávanejšie fajky od značky Peterson

Najpredávanejšie fajky od značky Peterson

Aj keď Peterson ponúka nespočetné množstvo rôznych vyhotovení fajok, sú predsa len niektoré, ktoré sú milovníkmi…

RATTRAY’S Caribbean Dream

RATTRAY’S Caribbean Dream

Leto môže začať ..

Absint alebo zelená víla

Absint alebo zelená víla

Absint, liehovina, ktorá sa nikdy nepije bez rozmyslu.