Úvod / Články / Zaujímavosti / 10 zaujímavých faktov o káve
Tlačiť

10 zaujímavých faktov o káve

Niekoľko zaujímavostí o jednom z najobľúbenejších nápojov na svete...

10 zaujímavých faktov o káve

Na svete existuje mnoho ľudí, ktorí si nevedia predstaviť ráno bez svojej šálky kávy. Nájdu sa ľudia, ktorí to nazývajú priam závislosťou, no pitie kávy vôbec nemusí byť zlý zvyk. Najnovšie výskumy poukazujú na zdraviu prospešné účinky kávy. Nie je to len ranné nabudenie, káva pomáha chrániť človeka pred cukrovkou typu 2, ochoreniami pečene a tiež znižuje riziko zlyhania srdca.

Mimo zdraviu prospešných účinkov Vám predstavíme niekoľko zaujímavých faktov o káve:

 1. Káva je na svete druhou najobchodovanejšou komoditou hneď po rope. Kávu pije na svete tak mnoho ľudí, že je po vode najobľúbenejším nápojom a preto svetový obchod s kávou má hodnotu viac ako 100 biliónov dolárov.
 2. O káve sa tvrdí, že ju objavil v 15.storočí v Etiópii pastier kôz. Videl kozy obhrýzať kávové kríky a všimol si, že to malo na kozy účinky. Zdalo sa mu, že majú viac energie a celú noc nespali. Pastier sa o tento poznatok podelil s miestnymi mníchmi a pokúsili sa pripraviť z kávových bôbov nápoj, ktorý im nakoniec poskytol toľko energie, že sa po celú noc mohli modliť. O účinkoch tohto nápoja sa postupne dozvedali ďalší mnísi a nakoniec celý civilizovaný svet.
 3. Brazília si v roku 1932 nemohla finančne dovoliť poslať svojich športovcov na Olympiádu v Los Angeles a tak sa brazílska vláda rozhodla vyslať ich loďou plnou kávy, ktorá sa cestou predala a tak mohla byť zafinancovaná ich účasť na Olympiáde.
 4. V roku 1511 bola v Mekke zakázaná, lebo sa verilo, že podporuje radikálne myšlienky proti viere Islamu a povaľačstvo.
 5. Ak do kávy pridáte smotanu ostane o 20% dlhšie horúca.
 6. V stredovekom arabskom svete bol rozvod muža a ženy niečo nemysliteľné. Jedným z dôvodov na rozvod bolo, ak mužovi nechutila káva od svojej manželky.
 7. Káva je ovocie. Kávové bôby rastú na kríkoch a podobajú sa na mnohé bobuľoviny, čo z nich robí ovocie.
 8. Svetoznámy nemecký hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven bol veľkým milovníkom kávy. Túto svoju vášeň bral tak vážne, že pri príprave si odrátaval presne 60 zrniek.
 9. V Európe je káva tak obľúbená, že sa stala najväčším dovozcom kávy. Naopak najväčším producentom na svete je Brazília.
 10. V súčasnej dobe sa stále viac do popredia dostáva Fair Trade káva, ktoré je pestovaná s ohľadom na životné prostredie a ľudí, ktorí ju pestujú. Je síce drahšia, no zaujímavosťou je, že 25% zárobku z predaja tejto kávy sa investuje do pestovania a tak je táto káva kvalitnejšia. Za posledné roky väčšinu medzinárodných súťaží vyhrala práve Fair Trade káva.
   

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Návod na používanie fajky

Návod na používanie fajky

Pravidelnou údržbou fajky k lepšiemu zážitku.

Ako sa zbiera tabak

Ako sa zbiera tabak

Pri zbere tabaku, ktorý nastáva asi 80 dní po zasiatí, plantážoví robotníci listy...

Káva ako od baristu aj v kancelárii? Žiaden problém!

Káva ako od baristu aj v kancelárii? Žiaden problém!

Espresso, americano, caffe lattee, cappuccino ... je toľko alternatív prípravy kávy, že je snáď nemožné si nenájsť…

Uhlíky do vodnej fajky

Uhlíky do vodnej fajky

Prvé vodné fajky sa fajčili zapálené s obyčajným uhlíkom z pahreby. Dnes už nemusíme zakladať oheň, aby sme si…

Zrenie rumu

Zrenie rumu

Na to, aby sa stal z destilátu kvalitný rum potrebujete trpezlivosť a čas.

Ako tabak rastie

Ako tabak rastie

Ako rastie tabak