Úvod / Články / Encyklopédia cigár / Humidor pre sviežosť cigár
Tlačiť

Humidor pre sviežosť cigár

Humidor je krabička alebo menšia miestnosť s riadenou vlhkosťou, ktorá sa používa predovšetkým na skladovanie cigár, cigariet alebo fajkového tabaku

Humidor pre sviežosť cigár

Humidor je krabička alebo menšia miestnosť s riadenou vlhkosťou, ktorá sa používa predovšetkým na skladovanie cigár, cigariet alebo fajkového tabaku. Príliš vysoká alebo príliš nízka vlhkosť môže mať nepriaznivý vplyv na kvalitu tabakových výrobkov; primárnou funkciou humidoru je udržiavať stabilnú požadovanú úroveň vlhkosti v jeho vnútri; sekundárne chráni svoj obsah pred fyzickým poškodením a znehodnotením slnečným žiarením. Pre osobnú spotrebu sú bežné malé drevené krabičky, poprípade ich cestovné verzie alebo puzdra (etue), ktoré môžu obsahovať od menšieho počtu cigár v prípade puzdier až po niekoľko desiatok cigár . Na druhej strane obchody s cigarami môžu mať vstavané humidory v podobe menšej miestnosti. Mnoho humidorov tiež používa vlhkomery na monitorovanie úrovne vlhkosti.

Typy humidorov

Walk-in humidor

Najčastejšie ich nájdeme v cigarových baroch alebo obchodoch. Jedna miestnosť je postavená alebo prerobená na humidor, kde sú uložené všetky cigary.

Skriňový humidor

Tento typ humidoru sa zvyčajne  umiestňuje na podlahu ako kus nábytku Zvyčajne obsahuje 1 000 až 5 000 cigár. Skriňový humidor sa považuje za dobrú možnosť pre dlhodobejšie skladovanie cigár poprípade tabaku.

Stolový humidor

Najbežnejší typ humidoru. Typická veľkosť krabice s vekom navrchu alebo s jednou alebo viacerými zásuvkami. Líšia sa veľkosťou od 25 do 500 cigár. Zino Davidoff – zakladateľ svetoznámej značky Davidoff - je považovaný za vynálezcu stolového humidoru.

Cestovný humidor

Prenosný, zvyčajne pojme 2 až 20 cigár. Cestovné humidory musia byť obzvlášť odolné proti poškodeniu pri cestovaní a ich prenose a tiež musia zvládnuť udržať požadovanú úroveň vlhkosti aj pri častejšom otváraní.

Elektrický humidor

Sú to obvykle väčšie skriňové humidory, no na rozdiel od klasických skriňových humidorov sú plne elektronicky riadené – vlhkosť a teplotu si takéto humidory regulujú samy, čo je výhodou najmä pri skladovaní väčšieho množstva cigár.

Puzdra na cigary

Komerčne vyrábané puzdra sú zvyčajne vyrobené z dreva, hoci sa používajú aj materiály ako akryl, sklo a kov. Uhlíkové vlákna, karbid kremíka a polyetylén sú zriedkavé. Okrem príjemnej estetiky je účelom puzdier chrániť cigary a vytvárať uzavreté prostredie, takže je možné použiť akýkoľvek odolný a vzduchotesný materiál.

Vnútro puzdier na cigary je typicky dyha zo španielskeho cédra, čo je tradičný materiál, ktorý má niekoľko žiadúcich vlastností na skladovanie cigár:

- Zadržiava viac vlhkosti ako väčšina drevín, takže pomáha udržiavať vlhkosť.
- Ani pri vysokej vlhkosti sa nedeformuje
- Svoju vôňu dodáva cigarám. Z rovnakého dôvodu sú niektoré cigary pred predajom zabalené do španielskych cédrových listov.
- Dokáže odpudzovať tabakové chrobáky, škodcov veľkosti špendlíkovej hlavičky, ktorí môžu zničiť celé zásoby cigár požitím tabaku a kladením vajíčok, čo spôsobuje ďalšie zamorenie. Možno ich odradiť aj tým, že zabezpečíte, aby sa humidor nezohrieval na viac ako 20 °C. Vajíčka chrobákov sa zvyčajne liahnu len pri teplote okolo 25 °C, hoci existujú aj prípady, keď sa vyliahnu pri nižších teplotách, ak je vlhkosť príliš vysoká.

Humidory sú zvyčajne komerčne vyrábané, hoci väčšina vstupných zariadení je vyrobená na mieru a niektoré humidory sú vyrobené podomácky. Značne sa líšia v materiáli, veľkosti a zložitosti. Kapacita je určená odpočítaním priestoru potrebného pre zvlhčovač a určitého priestoru navyše, ktorý je potrebný pre prúdenie vzduchu medzi zvlhčovačom a cigarami.


Údržba

Humidor musí byť zavlhčený, keď je nový alebo aj keď sa nejaký čas nepoužíva. Drevo v nezavlhčenom humidore absorbuje vlhkosť zvnútra a vysuší uskladnené cigary. Preferovanou technikou na privedenie dreva k optimálnej úrovni relatívnej vlhkosti, je umiestnenie malej nádoby s destilovanou vodou do humidoru na 1 až 3 dni.

Vlhkosť

Niektoré humidory obsahujú permanentný zvlhčujúci systém, ktorý udržuje vlhkosť vzduchu, čo následne udržuje vlhké cigary. Bez humidoru do dvoch až troch dní cigary rýchlo stratia vlhkosť a vyrovnajú sa so všeobecnou vlhkosťou okolo nich. Ideálna relatívna vlhkosť v humidore je okolo 68–72 %. Hoci sa môže mierne líšiť v závislosti od preferencií fajčiara cigár, nikdy by nemala presiahnuť 75 % kvôli väčšiemu riziku vyliahnutia tabakových chrobákov. Čím viac prázdneho priestoru, tým rýchlejšie bude úroveň vlhkosti v boxe kolísať.

Väčšina zvlhčovačov je pasívna a uvoľňuje uloženú vlhkosť odparovaním a difúziou. Na doplnenie pasívneho zvlhčovača sa odporúča použitie roztoku propylénglykolu a destilovanej vody v pomere 1:1, pretože má tlmivý účinok na vlhkosť vzduchu a udržuje ju na približne 70 %. Maloobchodníci a výrobcovia tvrdia, že propylénglykol má tiež mierne protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti; vždy by sa mala tiež používať destilovaná voda, keďže je zbavená nežiadúcich minerálov, prísad alebo baktérií.

Dostupné sú aj elektronické zvlhčovače, hoci zvyčajne sa využívajú najmä pre väčšie skriňové humidory. Senzor meria vonkajšiu vlhkosť a potom aktivuje ventilátor, ktorý fúka vzduch cez vlhkú špongiu alebo nádrž na vodu do humidoru. Po dosiahnutí prednastavenej úrovne vlhkosti sa ventilátor zastaví. Týmto spôsobom môžu elektronické zvlhčovače udržiavať oveľa stabilnejšiu úroveň vlhkosti ako pasívne zvlhčovače. Zvyčajne tiež aktivujú alarm, ktorý upozorní, keď je potrebné doplniť zásobu vlhkosti, aby sa zabránilo poklesu vlhkosti.

Treťou alternatívou sú akrylpolymérové guľôčky, známe na odstraňovanie vlhkosti z rôznych obalov, ale nájdeme ich napríklad aj v krabiciach od topánok. Tieto sú „kalibrované“ povlakom z minerálnych solí, aby absorbovali alebo uvoľňovali vlhkosť v rôznych rozsahoch - vrátane 65 %, 68 %, 70 % a 72 %.

Väčšina humidorov obsahuje vlhkomer, čo je zariadenie, ktoré dokáže merať vlhkosť prostredia. Či už analógové alebo digitálne, tieto vlhkomery možno použiť na meranie úrovne vlhkosti vo vnútri humidoru.

Teplota

Humidor by nikdy nemal byť vystavený priamemu slnečnému žiareniu. Aby sa zabránilo vyliahnutiu vajíčok tabakových chrobákov a aby sa zabránilo hnilobe cigár, mala by sa jej vnútorná teplota udržiavať pod 25 °C a tiež pod 75 % relatívnej vlhkosti. Pri teplotách pod 12 °C je požadovaný proces zrenia cigár narušený, čo sťažuje skladovanie cigár vo vínnych pivniciach.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Káva z Ostrova slobody

Káva z Ostrova slobody

Kubánska káva má zmiešanú reputáciu a vysokú cenu. Vo všeobecnosti má plné telo, slabú kyslosť, vyváženú sladkosť…

Fajkové čistidlá

Fajkové čistidlá

Fajčiarsky rituál nepozostáva iba zo samotného zapálenia tabaku, ale z celej prípravy fajky a jej údržby.

Renesancia vodných fajok

Renesancia vodných fajok

„Cigarety sú pre nervóznych ľudí, súťaživých ľudí, ľudí v strese. Keď fajčíme vodnú fajku, máme čas na…

Značka cigár Cohiba

Značka cigár Cohiba

Historici sa už po niekoľko storočí dohadujú, čo vlastne slovo cohiba označovalo v jazyku indiánov ...

La Aroma de Cuba Pasión

La Aroma de Cuba Pasión

Úrodné polia Namanji rodia mimoriadne tabakové listy, ktoré precíznym spracovaním vytvoria unikátny skvost v podobe…

Hístória značky Chacom

Hístória značky Chacom

Fajka z jedinečného staršieho dreva s krásnou kresbou.