Úvod / Články / Aktuality / Výročné fajky Peterson k sviatku Svätého Patrika 2023
Tlačiť

Výročné fajky Peterson k sviatku Svätého Patrika 2023

Prešlo už 25 rokov, odkedy bola dokončená prvá fajka Peterson St. Patrick's Day, zabalená do krabice a odoslaná, aby našla svojho šťastného majiteľa. V minulosti zelené farebné odtiene často zdobili túto sériu, pretože zelená farba je spojená s Írskom prostredníctvom jeho vlajky, jeho trojlístku a jeho povesti ako Smaragdového ostrova. Tento rok prináša viac rozmanitosti.

Výročné fajky Peterson k sviatku Svätého Patrika 2023

Prešlo už 25 rokov, odkedy bola dokončená prvá fajka Peterson St. Patrick's Day, zabalená do krabice a odoslaná, aby našla svojho šťastného majiteľa. V minulosti zelené farebné odtiene často zdobili túto sériu, pretože zelená farba je spojená s Írskom prostredníctvom jeho vlajky, jeho trojlístku a jeho povesti ako Smaragdového ostrova. Tento rok prináša viac rozmanitosti.
Fajky Peterson St.Patrick´s Day 2023 sa vyrábajú v troch klasických povrchových úpravách Peterson (hladkej, pieskovanej a rustikálnej) a je k dispozícii v tých najobľúbenejších tvaroch značky, je zvýraznená, presne ako prvé fajky zo série pred 25 rokmi, akrylovým krúžkom vo farbách írskej vlajky: zelenej, bielej a oranžovej.

Nápad znovu zdôrazniť írsku trikolóru dostal Glen Whelan. Glen je riaditeľom predaja v Peterson; začal s prácou pre značku Peterson takmer pred dvadsiatimi rokmi, keď mal 16 rokov, a jeho otec pracoval pre Peterson 50 rokov, z toho veľa rokov ako manažér továrne.
"Írsku trikolóru som si chcel uctiť práve tento rok," hovorí Glen. „Prešlo 25 rokov od prvého vydania fajky ku Dňu sv. Patrika, a keď sa pozriem na zberateľov fajok Peterson na sociálnych sieťach alebo blogu Marka Irwina, jediné vydanie, ku ktorému sa všetci vracajú a všetci chcú mať fajku z tohto vydania v ich zbierke, je prvé vydanie s trojfarebným akrylovým prstienkom. Myslel som si, že toto 25.výročie by mohlo byť tým najvhodnejším časom na to, aby som sa vrátil k tomu, kde sme začali. Už niekoľko rokov som chcel urobiť trojfarebný prstienok, no chcel som ho prezentovať len pri špeciálnej príležitosti." Tri pásy farebného akrylu sú olemované mosadzou, čím dodávajú prstienku tradičný decentný dizajn a spolu poskytujú elegantný kontrast oproti zvyšku fajky, ako aj ľahkú rozpoznateľnosť výročných fajok Peterson St. Patrick's Day 2023.

„Na oslavu 25. výročia série sme chceli na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov rozšíriť výber o hladké a pieskované,“ hovorí Sykes Wilford, generálny riaditeľ Laudisi Enterprises, materskej spoločnosti Peterson.“ Väčšina z fajok bude v rustikálnom prevedení a budú neočíslované, ale fajky v hladkom a pieskovanom prevedení budú sériové s počtom po 1200 kusov. Celkový počet výročných fajok  Peterson St. Patrick's Day 2023 bude okolo 3200. Ide však o limitovanú edíciu a v ďalších rokoch sa už vyrábať nebudú.
„Zjednocujúcim prvkom,“ hovorí Sykes, „je trojfarebný prstienok. Náustky sú čierne – akrylové pre rustikálnu verziu a ebonitové pre pieskovanú a hladkú verziu, takže farebný štýl zodpovedá prvému ročníku.

 

Kvalita a výber

„Pôvodne,“ hovorí Sykes, „sme chceli vyrobiť všetky fajky v rustikálnom prevedení. Ale začali sme experimentovať – vyrábať vzorky, aplikovať iné povrchové úpravy – len aby sme zistili, čo bude spolu ladiť a čo nie a čo sa nám páči a čo nie, pretože práca je pre nás zábavou a môžeme experimentovať. Môžeme fajky vyrábať a dokonca aj vyskúšať, čo je ešte úžasnejšie, ako to znie. Tak vznikol nápad na 25. výročie špeciálnej série ku Dňu sv. Patrika: požiadať chalanov v továrni vypracovať nejaké fajky v rôznych povrchových úpravách a vybrať z nich to najlepšie.“
Veľa sa experimentovalo s pieskovaním a niekoľkými rôznymi farebnými variáciami hladkého prevedenia. "Zhodli sme sa na tomto výnimočnom terakotovom odtieni a vtedy sa tohtoročná verzia začala skutočne rysovať."

foto:smokingpipes.com


Séria St.Patrick´s Day 2023 v kontexte

Josh Burgess, výkonný riaditeľ spoločnosti Peterson, hovorí, že tohtoročný dizajn fajky na Deň svätého Patrika predstavuje príležitosť, ktorá je súčasťou špeciálnych sérií. "Myslím si, že rôzne limitované edície sa v dôležitých veciach líšia. Fajka Pipe of the Year je prémiový produkt. Obsahuje to najlepšie, čo môžeme urobiť, a zvyčajne sa vracia ku klasickým tvarom značky Peterson, niečomu z patentovej éry alebo začiatku 20. storočia“.

"O fajkách Peterson St.Patrick´s Day uvažujeme inak. Fajky Peterson sú vo väčšine ohľadov veľmi tradičné. A to je skvelé, to sa mi na našich fajkách páči: môžete fajku vidieť cez celú miestnosť a okamžite rozoznať, že sa jedná o fajku Peterson. Myslím si však, že na Deň svätého Patrika si užijeme trochu viac zábavy a vystúpime z tradičného rámca. Je to skutočná oslava Írska a kreativita je znakom tohto vydania. Možno ste videli kreatívne riešenia posledných rokov ako pieskovanie zelenej farby alebo zelené náustky, čo by sme pri iných vydaniach nerobili, možno s výnimkou Halloweenu, ktorý ponúka podobné kreatívne príležitosti.“

"Estetika fajok Peterson je veľmi stará," hovorí Sykes, "a dávali sme si veľký pozor, aby sme do nej príliš nevŕtali, ako keby sme toho nerobili už dosť s podivnými farbami náustkov alebo hlavičiek. Nemyslíme si, že sa to hodí k tomu, čo Peterson reprezentuje, no dávame si jednu alebo dve veľké výnimky z tohto pravidla."

Tohtoročná fajka na Deň svätého Patrika je konzervatívnejšia ako minulé verzie. „Keď premýšľam o mojej vlastnej zbierke fajok,“ hovorí Josh, „sú určité sezónne vydania, ktoré chcem získať každý rok, a niekedy sú to fajky St.Patrick´s Day a niekedy fajky ako Pipe of the Year. Mnohým zberateľom sa ale páčia obe verzie a viem, že pre mnohých ľudí je práve fajka Peterson St.Patrick´s Day naozaj špeciálnou edíciou, ktorú každoročne vyhľadávajú.“

Fajky St.Patrick´s Day, hovorí Sykes, "bola pre značku Peterson už mnoho rokov najväčšou limitovanou edíciou - predstavuje sedem alebo osem percent Petersonovej ročnej produkcie. Peterson už dlho reprezentuje írske dedičstvo a tradíciu a samozrejme Deň sv. Patrika k tomu pekne zapadá.“

To, čo zamestnancov Peterson obzvlášť oslovuje, je príležitosť, ktorú ponúka táto séria, aby využili svoju kreativitu a neustále sa zdokonaľovali. "Naozaj môžeme experimentovať a hrať sa s fajkami ku dňu Svätého Patrika," hovorí Sykes. "Je to jedna z príležitostí, kde sa Peterson môže vyšantiť mimo hraníc toho, čo si bežne myslíme, že je pre Petersona vhodné. Zvyčajne sme veľmi konzervatívni, pokiaľ ide o estetiku, dbáme na to, aby fajky boli v súlade s tým, čo bolo známe už pred 100 rokmi. Myslím si, že to je pre identitu značky Peterson veľmi dôležité. Ale fajky Peterson St.Patrick´s Day? S nimi sa musíme hrať.“

zdroj: www.smokingpipes.com

Galéria k článku

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Hľadáte osvieženie na letný večer?

Hľadáte osvieženie na letný večer?

Už máte dosť Mojita či Aperolu Spritz? Nečudujeme sa. Po mnohých sezónach v objatí týchto letných drinkoch sa žiada…

Uskladnenie strojovo balených cigaríl

Uskladnenie strojovo balených cigaríl

Malá cigarila, ktorú si vychutnáte pri krátkom shote kávy si tiež zaslúži pozornosť.

Návod na používanie fajky

Návod na používanie fajky

Pravidelnou údržbou fajky k lepšiemu zážitku.

AMRUT - whisky z krajiny, kde by ste ju nehľadali

AMRUT - whisky z krajiny, kde by ste ju nehľadali

Aj v ďalej Indii prišli na chuť tohto unikátneho zlatistého moku.

Kubánske cigary nie sú len Cohiby

Kubánske cigary nie sú len Cohiby

Na najlepšej pôde na ostrove sa začína príbeh Josého Genera.

Davidoff Winston Churchill limited edition 2021

Davidoff Winston Churchill limited edition 2021

Limitovaná edícia cigár vo formáte Toro ako pocta významnej osobnosti 20. storočia.