Úvod / Články / Encyklopédia cigár / Aké sú to „Box-Pressed“ cigary a v čom sú odlišné?
Tlačiť

Aké sú to „Box-Pressed“ cigary a v čom sú odlišné?

„Box-pressed“ cigara je cigara lisovaná do štvorcového tvaru. „Box-pressed“ cigary sú dnes obľúbené mnohými milovníkmi cigár, no na druhej strane sa niektorým zdá, že ich tvar je na fajčenie jednoducho netradičný.

Aké sú to „Box-Pressed“ cigary a v čom sú odlišné?

„Box-pressed“ cigara je cigara lisovaná do štvorcového tvaru. „Box-pressed“ cigary sú dnes obľúbené mnohými milovníkmi cigár, no na druhej strane sa niektorým zdá, že ich tvar je na fajčenie jednoducho netradičný. Existujú aj rôzne stupne lisovania „box-pressed“ cigár, od mäkkého profilu s čiastočne zaoblenými rohmi, ako je Ashton VSG Robusto , až po „box-pressed“ cigary s  veľmi ostrými 90-stupňovými rohmi ako je napríklad cigara Placeres Reserva Estrellas . „Box-pressed“ cigary predstavujú desiatky najvyhľadávanejších a najlepšie hodnotených cigár v archívoch jedného z najvýznamnejších cigarových magazínov Cigar Aficionado. Čím sa „box-pressed“ cigary líšia od tradičných okrúhleho tvaru a kde tento spôsob výroby cigár vzniklo?

História „box-pressed“ cigár

Pôvod „box-pressed“ cigár je nejasný. Aj keď historické stopy siahajú späť na Kubu pred embargom, nie sme si na 100% istí, ktorá značka ako prvá lisovala svoje cigary. Dôvody lisovania cigár sú tiež rôzne a sú zdrojom zábavných špekulácií.

Pretože čerstvo zabalené cigary sú vlhké a trochu tvárne, môžu byť stlačené do štvorcového tvaru, či už pred umiestnením do krabice, alebo po ňom. Niektorí hovoria, že táto prax vznikla s cieľom maximalizovať priestor dostupný v krabiciach na cigary pre väčšiu efektivitu balenia.

Iní tvrdia, že lisovanie cigár bráni tomu, aby sa cigary skotúľali zo stola alebo rovného povrchu, najmä po zapálení. Toto sa zdá mať logický základ.

Niektorí sú názoru, že cigary boli lisované do škatúľ, aby sa predišlo ich kotúľaniu a poškodeniu počas prepravy, napríklad na plachetniciach. Znie to ako plus pre pirátov, ktorých cieľom drancovania sú práve cigary.

Bez ohľadu na to, ktorému príbehu veríte, dnešné cigary lisované v škatuľkách vďačia za svoju popularitu značke Padrón. Počas cigarového boomu v 90-tych rokoch vydala táto značka svoju dnes vychvaľovanú zmes Padrón 1964 Anniversary na oslavu 30. výročia spoločnosti. Pôvodne limitovaná edícia cigary s nekonvenčným lisovaným profilom zaujala ako milovníkov tak aj kritikov cigár a stala sa charakteristickým znakom fanúšikov najlepších cigár tejto značky. Ostatné značky nasledovali.

Rozdiely medzi „box-pressed“ a tradičnými okrúhlymi cigarami

Okrem zjavných rozdielov, ktoré na prvý pohľad odlišujú „box-pressed“ cigary, ako je to s ich chuťou alebo ťahom? Majú „box-pressed“ cigary iné vlastnosti ako štandardné tzv. „Parejos“ cigary okrúhleho tvaru?

Naozaj, je to vec osobných preferencií. Milovníci cigár môžu uprednostňovať jeden alebo druhý štýl, ale nie je veľa „box-pressed“ cigár, pri ktorých nájdeme ich tradičnú okrúhlu verziu v rovnakej zmesi tabakov a veľkosti, aby sme otestovali, čo je „lepšie“.

Vo všeobecnosti „box-pressed“ cigarám pripisuje pomalšie horenie s ľahším ťahom a niektorí hovoria o komplexnejšej chuti. Veľa závisí od zmesi cigár a opatrení na kontrolu kvality pri jednotlivých výrobcoch cigár.

Fajčenie „box-pressed“ cigary sa však s určitosťou odlišuje tým, ako sa jej tvar hodí do úst. Nemôžete úplne zovrieť pery okolo „box-pressed“ cigary tak, ako je to možné s tradičnými cigarami s okrúhlym tvarom. Výsledkom je, že pri ťahu z lisovanej „box-pressed“ cigary vtiahnete do úst aj vzduch zvonku z okolia cigary nielen priamo z nej. Tým pádom je aj dym z takejto „box-pressed“ cigary obvykle chladnejší.

Ako orezať „box-pressed“ cigaru

Pretože väčšina orezávačov na cigary je navrhnutá na rezanie okrúhlej cigary, „box-pressed“ cigary sa nie vždy ľahko zmestia do otvoru štandardného gilotínového orezávača. Ak uprednostňujete lisovaný tvar, najmä pri hrubších cigarách s väčším priemerom prstienka, zvážte použitie vyrezávača  alebo cigarových nožníc.
S vyrezávačom je možné na „box-pressed“ cigaru vyrezať viac otvorov, ak preferujete lepší ťah. Buďte však pri vyrezávaní cigary veľmi opatrný. Kvôli svojmu plochému povrchu sa môže cigara poškodiť a popraskať, ak sa vyrezávačom vyvinie príliš veľký tlak. Ak sa rozhodnete použiť nožnice na cigary, uistite sa, že sa otvárajú dostatočne široko, aby obsiahli prstenec cigary. Štandardná gilotína bude s určitosťou fungovať na formátoch Torpedo alebo Belicoso v „box-pressed“ verziách, vďaka skosenej hlave na každom tvare.

Ako sa vyrábajú „box-pressed“ cigary?

 „Box-pressed“ cigary sa dajú vyrobiť niekoľkými spôsobmi. Bežnejšou alebo štandardnejšou metódou je lisovanie cigár po ich vložení do škatúľ. Cigary sú rolované v tradičnom okrúhlom tvare tzv. „Parejo“. Potom sú pevne zabalené do cigarových škatúľ, ktoré sú naskladané do hromady alebo série kôp. Hromady sú upevnené vo veľkom ručne kľukovom lise, kde sa tlak postupne zvyšuje. Zaoblené tvary cigár sa stávajú hranatými, pretože sa zmenšuje priestor medzi cigarami a sú jemne nútené prispôsobiť sa vnútrajšku škatuľky. Hoci cigary nemajú dokonalý štvorcový tvar, zachovávajú si tento svoj tvar už natrvalo.
Iný spôsob výroby zahrňuje sériu drevených lamiel, medzi ktoré sa jednotlivo vkladajú čerstvo zrolované cigary a stláčajú sa po dobu 30 minút až 12 hodín. Cigary sú tak stláčané do úplne hranatého, pevného tvaru a otáčajú sa, aby boli všetky strany lisované rovnomerným tlakom. Tento spôsob výroby „box-pressed“ cigár vytvára precízne ostré hrany, no vyžaduje si dostatočnú zručnosť a čas, aby cigary horeli rovnomerne a mali dobrý ťah. Tiež treba dávať pozor, aby nedošlo k rozštiepeniu alebo poškodeniu krycieho listu.

Najlepšie hodnotené „box-pressed“ cigary

Dokonca aj pre tých, ktorým nie je tvar „box-pressed“ cigár sympatický, môžu mať problém ignorovať pokušenie ich vyskúšať. Medzi jedny z najobľúbenejších a odborníkmi najlepšie hodnotených spomedzi „box-pressed“ cigár patria napríklad Ashton VSG Robusto, Flor de las Antillas Toro, Oliva Serie V Melanio Robusto, Oliva Serie V Melanio Maduro Robusto alebo La Aroma del Caribe Mi Amor Robusto . „Box-pressed“ cigary nepochybne tvoria rozmanitú zmes prémiových cigár - rôzny výrobcovia, rôzne oblasti pestovania tabaku a tiež rôzne odrody tabaku sú zastúpené v zozname tých najlepších lisovaných cigár, ktoré sú dnes k dispozícii. Je ťažké ignorovať ich príťažlivosť. Vyberte si niekoľko, ktoré chcete pridať do svojho humidoru a nebudete sklamaní.


zdroj: holts.com

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Montecristo Wide Edmundo

Montecristo Wide Edmundo

Kubánskej klasiky nikdy nie je dosť. Ich zamatovo hebké tabakové listy si dokážu podmaniť každého.

Značka cigár Cuaba

Značka cigár Cuaba

Spoločnosť Habanos uviedla značku Cuaba na trh v roku 1996.

Káva odmenou: Benefity pre vašich zamestnancov

Káva odmenou: Benefity pre vašich zamestnancov

„Práca šľachtí človeka,“ hovorí sa. Niekedy je práce dosť inokedy pomenej, raz jej chceme viac, a potom zasa…

Gin “London Dry”

Gin “London Dry”

"London Dry" neznamená pri výrobe ginu miesto jeho pôvodu.

Írska káva

Írska káva

Spojenie silnej čiernej kávy, kvalitnej whisky a lahodnej smotanovej šľahačky.

Hľadáte osvieženie na letný večer?

Hľadáte osvieženie na letný večer?

Už máte dosť Mojita či Aperolu Spritz? Nečudujeme sa. Po mnohých sezónach v objatí týchto letných drinkoch sa žiada…