Úvod / Články / Zaujímavosti / Tajomstvo Karibiku alebo kde je kolíska rumu
Tlačiť

Tajomstvo Karibiku alebo kde je kolíska rumu

Karibik, raj na zemi. Modrá obloha, biely piesok, palmy, šum mora. Áno, tu budeme hľadať jeho pôvod.

Tajomstvo Karibiku alebo kde je kolíska rumu

Tu sa destiloval prvý rum, ktorý bol nápojom pirátov – známy aj pod označením Kill Devil – označovať ho za rum v dnešnej dobe by bolo nesmierne smelé, jednalo sa o tuhú pálenku drsných chlapov.

Ostrovy, pre ktoré je príjemná klíma zárukou dobrej dovolenky

Oblasť Karibiku – oblúkovito zoskupené ostrovy, ktoré sa nachádzajú v oblasti od mexického Yucatánu zo severu smerom na juh až k severnej časti Južnej Ameriky. V tomto podnebí sa nesmierne darí cukrovej trstine, ktorá tvorí jeho základ.

Jamajka je prvou zástavkou na našej púti. Tento ostrov, ktorý bol známy tým, že o neho súperili dve znepriatelené európske krajiny Španielsko a Anglicko. Tento ostrov bol sídlom pirátov, ktorí v jeho útrobách ukrývali španielskym lodiam ulúpené bohatstvo. Kým britský námorníci popíjali pivo, piráti holdovali Kill Devil-u (vtedajšej obdobe dnešného rumu). S jamajským rumom tak prišla do kontaktu aj európska spoločnosť prostredníctvom námorníkov. V čase najväčšieho rozkvetu bolo na Jamajke 150 páleníc, dnes ich ostalo iba 6.

Barbados prevzali do správy Angličania v roku 1625 ako pustý ostrov s hŕstkou obyvateľov. Čoskoro sa tam presídlili kolonisti, začali pestovať cukrovú trstinu a počet obyvateľov sa začal prudko zvyšovať. Prvý záznam o rume sa na tom ostrove viaže k roku 1647, nemýľme sa, jednalo sa o silný Kill Devil pirátov. Nebol to jemný a aromatický nápoj, akým ho vnímame dnes. Prvým liehovarom na ostrove bola pálenica Mount Gay, ktorá funguje od roku 1703 až do dnes. Síce už to nie je rodinný podnik, patrí do portfólia Rémy Cointreau. Z pôvodného veľkého počtu liehovarov na ostrove ostali už len 4.

Ostrovy Francúzskych AntílGuadeloupe a Martinik. Oba ostrovy sa podieľali na pestovaní cukrovej trstiny, ktorá tvorí základnú zložku rumu a bez nej by tento nápoj neuzrel svetlo. Každý ostrov však zažil svoj vlastný príbeh, ktorý ho preniesol dejinami. No jedno je isté, pestovanie trstiny tu ostalo a s ním aj niekoľko páleníc, ktoré produkujú ten najkvalitnejší rum na svete. Málo sériová výroba, kvalitný vstup a dokonalá znalosť procesov stavia rum z týchto ostrov na pomyselný stupienok víťazstva. Rhum Agricole = pravá chuť Guadeloupe.

Kuba bolo by asi prekvapením, keby sme v našom výpočte vynechali tento populárny ostrov „slobody“. Pitie rumu na Kube je pre nováčikov asi najviac spojené s rumom Havana Club. Prekvapením môže byť, že sa v meradle rôznych liehovarov nejedná o harcovníka s dlhou tradíciou a jeho svetovú popularitu zabezpečilo spojenie štátnej kubánskej exportnej spoločnosti s Pernod Richard, ktorý dodal marketingový punc značke.

Osud, ktorý nie je vždy priaznivý

Oblasť Hispaniola – ostrov, ktorý sa delí medzi Haiti a Dominikánsku republiku. V roku 1492 Krištof Kolumbus zakotvil na tomto ostrove, kde so privítali priateľský Indiáni (Taini) a zabral ostrov do španielskej dŕžavy. Jeho španielsky názov La Isla espaňola si Angličania jednoducho prispôsobili na Hispaniola. Pestovanie cukrovej trstiny tu má tradíciu od roku 1520. Ostrov sa stal kolóniami Španielov, Francúzov a Angličanov. Delil sa na jednotlivé časti, ktoré spravovali jednotlivý kolonizátori. Okrem ťažby zlata, ktorá prebiehala v západnej časti ostrova sa zakladali plantáže na pestovanie cukrovej trstiny. Na túto ťažkú prácu sa využívali otroci dovezení z Afriky. Pracovali v neľudských podmienkach. V roku 1791 do k ich vzbure a do roku 1804 trvala vražedná občianska vojna. Haiti dospelo k svojej samostatnosti, ako prvá krajina v Latinskej Amerike, no ostalo chudobné, a tento stav pretrváva do dnes.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Plnenie fajky, malý veľký rituál

Plnenie fajky, malý veľký rituál

Ak sa tabak natlačí príliš silno, fajčenie sa stáva utrpením, pri poťahovaní kladie tabak veľký odpor, fajka zhasína…

Bezpečnostné opatrenie spojené s vírusom COVID-19

Bezpečnostné opatrenie spojené s vírusom COVID-19

Oznámenie spoločnosti RENEWABLE ENERGY SYSTEMS, s. r. o.

Davidoff Winston Churchill limited edition 2021

Davidoff Winston Churchill limited edition 2021

Limitovaná edícia cigár vo formáte Toro ako pocta významnej osobnosti 20. storočia.

Johnnie Walker prináša White Walker Game of Thrones limited edition

Johnnie Walker prináša White Walker Game of Thrones limited edition

Pošlite havrana - Škót oficiálne vstúpil do ríše. Johnnie Walker je hrdý na to, že predstavuje túto limitovanú…

Uskladnenie tabaku

Uskladnenie tabaku

Tak ako sa starajú o svoju fajku, by mali pristupovať aj k starostlivosti k jej náplni – tabaku. Ten by mal mať správnu…

Vodné fajky vo výnimočnom tvare

Vodné fajky vo výnimočnom tvare

Vodná fajka - čaro orientu v novom vydaní - čisté línie, kvalitné materiály, 100 % funkčnosť.