Úvod / Články / Zaujímavosti / Tajomstvo Karibiku alebo kde je kolíska rumu
Tlačiť

Tajomstvo Karibiku alebo kde je kolíska rumu

Karibik, raj na zemi. Modrá obloha, biely piesok, palmy, šum mora. Áno, tu budeme hľadať jeho pôvod.

Tajomstvo Karibiku alebo kde je kolíska rumu

Tu sa destiloval prvý rum, ktorý bol nápojom pirátov – známy aj pod označením Kill Devil – označovať ho za rum v dnešnej dobe by bolo nesmierne smelé, jednalo sa o tuhú pálenku drsných chlapov.

Ostrovy, pre ktoré je príjemná klíma zárukou dobrej dovolenky

Oblasť Karibiku – oblúkovito zoskupené ostrovy, ktoré sa nachádzajú v oblasti od mexického Yucatánu zo severu smerom na juh až k severnej časti Južnej Ameriky. V tomto podnebí sa nesmierne darí cukrovej trstine, ktorá tvorí jeho základ.

Jamajka je prvou zástavkou na našej púti. Tento ostrov, ktorý bol známy tým, že o neho súperili dve znepriatelené európske krajiny Španielsko a Anglicko. Tento ostrov bol sídlom pirátov, ktorí v jeho útrobách ukrývali španielskym lodiam ulúpené bohatstvo. Kým britský námorníci popíjali pivo, piráti holdovali Kill Devil-u (vtedajšej obdobe dnešného rumu). S jamajským rumom tak prišla do kontaktu aj európska spoločnosť prostredníctvom námorníkov. V čase najväčšieho rozkvetu bolo na Jamajke 150 páleníc, dnes ich ostalo iba 6.

Barbados prevzali do správy Angličania v roku 1625 ako pustý ostrov s hŕstkou obyvateľov. Čoskoro sa tam presídlili kolonisti, začali pestovať cukrovú trstinu a počet obyvateľov sa začal prudko zvyšovať. Prvý záznam o rume sa na tom ostrove viaže k roku 1647, nemýľme sa, jednalo sa o silný Kill Devil pirátov. Nebol to jemný a aromatický nápoj, akým ho vnímame dnes. Prvým liehovarom na ostrove bola pálenica Mount Gay, ktorá funguje od roku 1703 až do dnes. Síce už to nie je rodinný podnik, patrí do portfólia Rémy Cointreau. Z pôvodného veľkého počtu liehovarov na ostrove ostali už len 4.

Ostrovy Francúzskych AntílGuadeloupe a Martinik. Oba ostrovy sa podieľali na pestovaní cukrovej trstiny, ktorá tvorí základnú zložku rumu a bez nej by tento nápoj neuzrel svetlo. Každý ostrov však zažil svoj vlastný príbeh, ktorý ho preniesol dejinami. No jedno je isté, pestovanie trstiny tu ostalo a s ním aj niekoľko páleníc, ktoré produkujú ten najkvalitnejší rum na svete. Málo sériová výroba, kvalitný vstup a dokonalá znalosť procesov stavia rum z týchto ostrov na pomyselný stupienok víťazstva. Rhum Agricole = pravá chuť Guadeloupe.

Kuba bolo by asi prekvapením, keby sme v našom výpočte vynechali tento populárny ostrov „slobody“. Pitie rumu na Kube je pre nováčikov asi najviac spojené s rumom Havana Club. Prekvapením môže byť, že sa v meradle rôznych liehovarov nejedná o harcovníka s dlhou tradíciou a jeho svetovú popularitu zabezpečilo spojenie štátnej kubánskej exportnej spoločnosti s Pernod Richard, ktorý dodal marketingový punc značke.

Osud, ktorý nie je vždy priaznivý

Oblasť Hispaniola – ostrov, ktorý sa delí medzi Haiti a Dominikánsku republiku. V roku 1492 Krištof Kolumbus zakotvil na tomto ostrove, kde so privítali priateľský Indiáni (Taini) a zabral ostrov do španielskej dŕžavy. Jeho španielsky názov La Isla espaňola si Angličania jednoducho prispôsobili na Hispaniola. Pestovanie cukrovej trstiny tu má tradíciu od roku 1520. Ostrov sa stal kolóniami Španielov, Francúzov a Angličanov. Delil sa na jednotlivé časti, ktoré spravovali jednotlivý kolonizátori. Okrem ťažby zlata, ktorá prebiehala v západnej časti ostrova sa zakladali plantáže na pestovanie cukrovej trstiny. Na túto ťažkú prácu sa využívali otroci dovezení z Afriky. Pracovali v neľudských podmienkach. V roku 1791 do k ich vzbure a do roku 1804 trvala vražedná občianska vojna. Haiti dospelo k svojej samostatnosti, ako prvá krajina v Latinskej Amerike, no ostalo chudobné, a tento stav pretrváva do dnes.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Cigarový prstienok

Cigarový prstienok

Dnes je to len ozdoba, ale v minulosti mal funkciu ochrániť ruky bohatých fajčiarov ...

Cigary Stanislaw

Cigary Stanislaw

Cigary s českou stopou.

Rituál plnenia fajky

Rituál plnenia fajky

Vedieť správne natlačiť tabak do hlavičky fajky je zručnosť, ktorá nesmie chýbať správnemu milovníkovi fajčenia…

Značka fajok Nording Pipes

Značka fajok Nording Pipes

Dánske fajky vyrobené s láskou...

Fajčenie cigary v Európe

Fajčenie cigary v Európe

Cigary v Európe sú dodnes považované za luxusný tovar, ktorý nevychádza z módy.