Úvod / Články / Zaujímavosti / Povrchová úprava fajky
Tlačiť

Povrchová úprava fajky

Je niekoľko odlišných povrchových úprav fajok, ktoré ponúknu fajčiarovi nový zážitok.

Povrchová úprava fajky

Povrchová úprava fajky, hoci priamo nesúvisí s jej funkciou, hrá hlavnú úlohu v estetickej príťažlivosti fajky. Je to jeden z najzreteľnejších vizuálnych aspektov fajky a povrchová úprava je tiež jedným z hlavných prvkov, s ktorými fajčiar interaguje, možno hneď po náustku. Povrchová úprava často využíva a zvýrazňuje prirodzenú štruktúru briáru a môže zvýrazniť textúru alebo atraktívne uviesť farebnú paletu, ktorá osloví budúceho majiteľa rovnako ako samotný tvar fajky, ak nie v niektorých prípadoch ešte viac.

Prinášame prehľad najčastejších povrchových úprav fajok, ktoré nie sú výsadou iba jedného výrobcu, ale sú všeobecne zaužívaným označením pre daný typ povrchovej úpravy fajky.

Smooth – hladká povrchová úprava
Hladká úprava viac ako ktorákoľvek iná povrchová úprava zobrazuje briár v jeho najprirodzenejšom stave. Do hladka vybrúsený povrch odhalí vzory a štruktúru. Podobne ako farbenie akéhokoľvek iného dreveného predmetu, farbenie fajky nie je výnimkou, farba preniká cez všetky vrstvy a štruktúry a podľa hustoty je absorbovaná. Vyhladením túto škvrnitosť môžeme zdôrazniť a povrch sa stane dokonale kontrastným.

Sandblasted – pieskovaná povrchová úprava
Pieskovaný povrch fajok vzniká unikátnym otryskaním. Vzniká takto textúrovaný povrch, ktorý stále zvýrazňuje prirodzenú kresbu bráaru, ale v troch rozmeroch, pretože mäkšie časti dreva sú odstránené v tryskacej skrini. Viac ako v hladkej povrchovej úprave je pieskovanie schopné výrazne definovať prirodzené rastové letokruhy dreva, ktoré sú pod povrchom.

Rusticated – rustikálna povrchová úprava
Na rozdiel od hladkých a pieskovaných povrchových úprav, rustikálna je robustná a výrazná, často ponúka hlbokú a masívnu prezentáciu, ktorá nie je obmedzená  prirodzeným vzorom dreva. Rustikované povrchové úpravy sú ideálne pre tých, ktorí si pri fajčení užívajú hmatateľnejší zážitok, najmä pri väčších fajkách, a mnohí talianski výrobcovia fajok sú známi svojimi rustikálnymi štýlmi, ktoré sa dobre spájajú s často väčšími proporciami talianskeho dizajnu fajok. Rustikálnu povrchovú úpravu výrobcovia fajok často používajú pre nekonzistentné bloky briáru, ktoré by neboli vhodné pre hladkú povrchovú úpravu, ale dokážu vyčarovať unikátny a ojedinelý vzhľad fajky.

Vyrezávané
Podobne ako pri rustikálnych úpravách, vyrezávané povrchové úpravy nesledujú prirodzenú štruktúra dreva. Je ojedinelé nájsť medzi drevenými fajkami takéto spracovanie. Oveľa častejšie sa toto zdobenie používa pri fajkách z morskej peny. Tento materiál je stvorený vďaka svojim vlastnostiam na toto spracovanie. 

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Írska káva

Írska káva

Spojenie silnej čiernej kávy, kvalitnej whisky a lahodnej smotanovej šľahačky.

Zippo zapalovače Armor®

Zippo zapalovače Armor®

Zippo zapaľovače so zosilnenou konštrukciou pre bohatšie a reliéfnejšie zdobenie.

O tabaku

O tabaku

Tabak, teda listy rastliny Nicotiana tabacum prišiel do Európy...

Orezávač so štýlom

Orezávač so štýlom

Kvalitné orezávače s patentovanou technológiou vyrábané v rôznorodých vyhotoveniach.

La Aroma de Cuba Pasión

La Aroma de Cuba Pasión

Úrodné polia Namanji rodia mimoriadne tabakové listy, ktoré precíznym spracovaním vytvoria unikátny skvost v podobe…

Skladovanie cigár - humidor

Skladovanie cigár - humidor

Základné pravidlo: Zaobchádzajte s cigarami tak, aby sa nepoškodili...