Úvod / Články / Návody na používanie / Návod na používanie humidorov
Tlačiť

Návod na používanie humidorov

Jednoduchý návod ako sa vyvarovať zbytočných chýb pri používaní cigarového príslušenstva.

Návod na používanie humidorov

POKYNY NA POUŽÍVANIE HUMIDORA


Údržba humidora
Suchá cigara horí nerovnomerne, príliš rýchlo, negatívne ovplyvňuje chuť a dokonca môže aj praskať. Príliš vlhké cigary je nemožné zapáliť alebo fajčiť bez opakovaného znovu pripálenia. Z tohto dôvodu je správne skladovanie cigár nesmierne dôležité. Optimálne podmienky na skladovanie cigár je medzi 70 % - 75 % relatívnej vlhkosti.

Nevkladajte cigary okamžite do humidora.

Odstráňte všetky vložky, zásuvky a predeľovacie  časti.

Umiestnite plochú nádobu s destilovanou vodu na pár dní do prázdneho humidora. Naplňte zvlhčovač buď špeciálnou kvapalinou pre humidory alebo destilovanou vodou. Vlhkosť by mala byť asi 70 % - 75 %, je kontrolovaná vlhkomerom. Až teraz máte pripravený humidor na vloženie cigár do vnútra.

V prípade, že sa vlhkosť znižuje, doplňte destilovanú vodu do zvlhčovača. Upozornenie: používajte iba destilovanú vodu, ktorá je k dispozícií v lekárni. Destilované vody, ponúkané v supermarketoch, sú často iba odvápnené vody (napr. pre žehličky). Ja tiež možné, že ich čistota nie je dokonalá a môže obsahovať stopy po baktériách a plesniach. Špeciálne kvapaliny sú vyrobené iba pre odparovanie vody. Preto by nemali byť dopĺňané nie skôr ako po 2 – 3 mesiacoch.

Uložte si humidor na chladnom, suchom mieste, aby sa zabránilo plesneniu. Ak je teplota a vlhkosť príliš vysoká, môžu sa v cigarách vyvinúť potenciálne škodlivé huby a plesne.

Cigary nemôžeme vložiť do úplne nového humidoru a očakávať, že ostatnú svieže. Prečo? V novom humidore nie je vo vnútri dostatočné množstvo vlhkosti. Tu je návod, ako pripraviť nový humidor tak, aby ste ho mohli správne používať.

1. Za použitia papierovej vreckovky alebo mäkkej handričky vytrite destilovanou vodou celý vnútorný povrch humidoru vrátane strany veka. (Je veľmi dôležité použiť destilovanú vodu, nakoľko voda z iného zdroja bude obsahovať bielidlo, vápnik, chlór a ďalšie chemické látky a minerály – pach týchto látok by sa potom rozšíril aj na vaše cigary).
2. Ponorte zvlhčovač do plytkej misky s destilovanou vodou a nechajte ho nasiaknuť po dobu 10 – 20 sekúnd. Potom, čo zvlhčovač dostatočne nasiakne, vytraste z neho prebytočnú vodu a položte ho na niekoľko minút na papierovú vreckovku. To umožní odtok prebytočnej vody. Po tomto kroku vložte zvlhčovač do Vášho humidoru (v prípade preskleného verzie ho umiestnite na stranu humidora, alebo na miesto, ktoré je k tomu v danom výrobku určenom) a humidor zatvorte. Takto zatvorený by mal byť najmenej 12 hodín.
3. Po 12 hodinách opakujte krok číslo 1.*

*Tento krok, prosím, nepreskakujte. V takomto prípade by totiž cigary umiestnené vo vnútri humidora, príliš skoro absorbovali vlhkosť, ktorú porézne cédrové obloženie bude potrebovať, a dostatočne by sa potom tieto cigary nevlhčili.
Pokiaľ bol váš humidor ponechaný niekoľko dní bez vlhčenia a relatívna vlhkosť vo vnútri humidoru je nízka, postupuje jednoducho ako pri kúpe nového humidora. (Vrátane opakovaného zavlhčenia zvlhčovacej jednotky). Je viac menej pravdepodobné, že v cédrovom interiéri stále pomerne vysoké množstvo vlhkosti ostalo, takže budete zrejme potrebovať iba jedno zavlhčenie. (Ak má humidor príliš mnoho vlhkosti, môže sa to prejaviť deformáciou interiéru). Cigary vložte do plastového vrecka, aby nevysychali (nie mikroténového). Akonáhle bude vlhkosť vzduchu vo vašom humidore obnovená, vráťte do neho svoje cigary a nechajte ich v pokoji stáť, pokiaľ nebudú dostatočne zavlhčené
.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Ovocné brandy z nášho regiónu

Ovocné brandy z nášho regiónu

Od Nemecka až po Južnú Afriku máme možnosť spoznávať miestne destiláty pálené z rôzneho ovocia.

Absint alebo zelená víla

Absint alebo zelená víla

Absint, liehovina, ktorá sa nikdy nepije bez rozmyslu.

Etue na cigary alebo cigary na cestách

Etue na cigary alebo cigary na cestách

Etue - kožené puzdro na cigary alebo malý cestovný humidor. Je to dilema, ktorú môže rozlúsknuť iba váš zvyk.

Nebuďte zmätený pri čítaní etikety koňaku

Nebuďte zmätený pri čítaní etikety koňaku

Ani tá najkrajšia fľaša, ani tá najkrajšia farba koňaku nemusí byť tým čo hľadáte. Ako sa vyznať v ich označení?

Fajky Jirsa

Fajky Jirsa

Od malých fajok, až po ručne vyrábané solitéry.

Od semienka k fajkovému tabaku

Od semienka k fajkovému tabaku

Ako sa z obyčajného tabakového semienka stane exkluzívny tabak pre chvíle pohody...