Úvod / Články / Zaujímavosti / Fajkové filtre Dr. Perl sú tu už viac ako 100 rokov
Tlačiť

Fajkové filtre Dr. Perl sú tu už viac ako 100 rokov

Fajkové filtre – Dr. Perl sú tu už 100 rokov a prinášajú radosť a pôžitok fajčenia fajky každému milovníkovi voňavého tabaku.

Fajkové filtre Dr. Perl sú tu už viac ako 100 rokov

Dr. Jacques Perl, chemik z Berlína, pre Vauen skúmal možnosti zlepšenie kvality fajčenia fajky a vyvinul nové revolučné riešenie filtrácie tabakového dymu a dal meno značke filtrov. Fajkové filtre , ktoré boli doslova na perách každého. Ochranná známka Dr. Perl bola registrovaná ako ochranná známka v roku 1921 na nemeckom cisárskom patentovom úrade.

Aké boli začiatky fajkových filtrov Dr. Junior?

Všetko sa to začalo čistým papierovým filtrom, ktorý prostredníctvom viacvrstvovému filtračnému papieru sľuboval vysokú nasiakavosť a účinnú redukciu škodlivým pri poťahovaní z fajky. Ponúkali sa v troch veľkostiach, vrátane obľúbených formátov 6 mm a 9 mm.
Neustály výskum a napredovanie priniesli v roku 1934 9 mm filter s aktívnym uhlím. Bol to prvý filter s aktívnym uhlím na svete, ktorý aktívne znižoval obsah škodlivín v tabakovom dyme. Aktívne uhlie ešte účinnejšie filtruje škodlivé látky, nikotín a decht z dymu. Vauen vlastní tento patent celosvetovo.

9 mm filter ako nový štandard

Tento typ filtra bol mnohými výrobcami fajok spochybňovaný. No časom ich uznali ako skutočný prínos pre majiteľov fajky. To malo za následok, že časom producenti prešli na výrobu fajok s 9 mm otvorom pre filtre a toto sa stalo novým štandardom pre ich výrobu. Viac ako 95 % všetkých milovníkov fajok teraz fajčí s filtrami s aktívnym uhlím. Fajčenie s chladným dymom urobilo z najpredávanejšieho 9 mm filtra nový štandard.
V roku 2021 Vauen uviedol na trh aj nový typ 6 mm filtra s aktívnym uhlím, aby uspokojil aj ostatných majiteľov fajok, ktorý mali záujem o kvalitnejšie fajčenie.

Aktívne uhlie ako hlavný filtračný nástroj

Filtra s aktívnym uhlím Dr. Perl Junior sa vyznačujú vysoko kvalitným filtračným efektom, ktorý je možné dosiahnuť iba s dostatočne hustou náplňou aktívneho uhlia a správnej kvality aktívneho uhlia.

Ako je možné rozoznať účinok výkonu filtra, ak ho nevidíte? Čím hustejšie je filtra naplnený peletami aktívneho uhlia, tým viac obchádzky musí dym absolvovať cez póry pohlcujúce znečisťujúce látky v aktívnom uhlí, aby mohol prejsť cez filter. Inými slovami, čím viac pórov uhlíkové peletky majú, lepšia je filtrácia.
Ak je však filter naplnený menším množstvom uhlíka, a teda je priedušnejší, dym môže jednoduchšie nerušene prúdiť. Odpor v ťahu je nižší, ale znižuje sa aj absorpčný efekt. Aktívne uhlie, ktoré je použité vo filtroch špeciálnym procesom využíva paru a vytvára v kúskoch uhlíka nespočetné množstvo pórov rôznych veľkostí. Čím je vyšší počet pórov, tým je filtračný výkon lepší. Optimálny pomer primárnych a sekundárnych ciest zaisťuje najvyššiu možnú retenciu nikotínu a častí dechtu. Čím dlhšie ostáva dym prúdiť v týchto cestách, tým viac zachytí množstvo nikotínu a dechtu.
Biely, bezchlórový bielený filtračný papier a biele, tepelne odolné keramické uzávery filtra tiež zabraňujú hromadeniu vlhkosti vďaka svojej vynikajúcej nasiakavosti.

Filtre s aktívnym uhlím Dr. Perl Junior zabezpečia optimálny pôžitok z fajčenia.

Galéria k článku

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Značka cigár Cuesta-Rey

Značka cigár Cuesta-Rey

Cuesta-Rey vyrába v Dominikánskej republike tri série vysoko kvalitných ručne balených cigár

Uskladnenie tabaku

Uskladnenie tabaku

Tak ako sa starajú o svoju fajku, by mali pristupovať aj k starostlivosti k jej náplni – tabaku. Ten by mal mať správnu…

Neobvyklá prezentácia ZIPPO

Neobvyklá prezentácia ZIPPO

Vynálezca zapaľovača Zippo a zakladateľ spoločnosti Zippo Manufacturing Company George G. Blaisdell miloval automobily…

Značka cigár MAB

Značka cigár MAB

Vyvážená chuť od prvého potiahnutia až po posledné, výnimočná chuť a krásna štruktúra popola - jednoducho skvelý…

Fajka sa neupratuje iba v sobotu

Fajka sa neupratuje iba v sobotu

Po každom fajčení treba fajku vyčistiť.

Stainer – povinná výbava každého barmana

Stainer – povinná výbava každého barmana

Príprava Old fashioned drink sa radí medzi základné zručnosti pri miešaní nápojov. Nie je to bezhlavé nalievanie…