Úvod / Články / Aktuality / Úschova a skladovanie cigár
Tlačiť

Úschova a skladovanie cigár

Cigary sú živým organizmom, venujme im pred zapálením dostatočnú pozornosť a starostlivosť a oni sa nám odmenia pôžitkom z fajčenia.

Úschova a skladovanie cigár

Najdôležitejšie pri úschove cigár je zaistiť, aby nevyschli. Skladujeme ich v humidoroch, ktoré sú vyrobené z cédrového dreva alebo priamo v krabiciach, v ktorých boli zakúpené. Či máte svoj humidor alebo uchováte cigary v pôvodnom boxe umiestnite ich do chladu a čo najďalej od tepelného zdroja. Udržiavajte v humidore neustále vlhkosť v danom rozmedzí aj pomocou rôznych zvlhčovačov - na výber sú rôzne tvary a veľkosti. Z času na čas ich skontrolujte či sú navlhčené a pokiaľ je to potrebné, doplňte im vlhkosť špeciálnou kvapalinou určenou do zvlhčovača. Ak máte iba zopár kusov cigár, vložte ich cigarovú krabicu spolu s nimi do polyetylénového vrecka, navlhčite ho a zalepte. Je nevyhnutne nutné, aby sa voda nedostala k cigare. Úplne krajným riešením uskladnenia cigár je vložiť ich do vrecka so zeleninou, vzduchotesne vrecko uzatvoriť a odložiť ich do chladničky. Pred zapálením takto uskladnenej cigary, je nutné cigaru nechať aspoň 30 minút vopred vybrať a nechať ju ohriať na izbovú teplotu.
 

Starostlivosť si zaslúžia aj cigary, ktoré sú balené v hliníkových tubách alebo cédrovom obale. Sú háklivé na vyschnutie a po kúpe ich odporúčame čo najskôr umiestniť do vhodného vlhkého prostredia. Pokiaľ máte cigary balené v celofáne, môžete ho na nich ponechať a tak vložiť do humidoru.
 

Pri cestovaní sú neoceniteľnými spoločníkmi rôzne prenosné malé humidory alebo kožené puzdrá, ktoré zabezpečia kvalitné uchovanie cigár a ochránia ich pred poškodením.

Humidory sa tradične vyrábajú z kvalitných drevín ako sú mahagón či orech. Jedná sa o vyššiu finančnú investíciu, ktorá sa však odzrkadlí na komforte pri používaní. Pokiaľ je takáto investícia pre vás privysoká, je možnosť zaobstarať si lacnejšie drevené náhrady alebo kvalitné plastové prevedenie značky Xikar. Dôležité je to, aby bol humidor dobre remeselne spracovaný, pánty doliehali, vnútro bolo vyhotovené z prírodného dreva bez povrchovej úpravy lakovaním a veko dokonale doliehalo. Predíde sa tak strate vlhosti. Veľmi nápomocné sú vstavané ukazovatele vlhkosti a dôležitou súčasťou zvlhkovače, ktoré nutné pravidelne napúšťať roztokom na to určeným. Nepoužívajte do zvlhčovača pitnú vodu z vodorovného kohútika! Obsahuje chemikálie, ktoré sú škodlivé pre cigary. V krajnom prípade siahnite po destilovanej vode, ak nemáte možnosť si zaobstarať tekutinu/kvapalinu do zvlhčovača. Skvelým doplnkom pri uskladnení cigár sú aj rôzne vnútorné prepážky alebo police, ktoré vám roztriedia cigary či už veľkostne alebo podľa značky či iného vášho kritéria.

Či si zvolíte humidor prenosný, gastro, vyrobený z dreva alebo plastu, je to vždy len váš pomocník, ktorý čas od času bude vyžadovať pozornosť a čas na drobnú údržbu.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Cigary Kuba - prehľad

Cigary Kuba - prehľad

Prehľad cigár Kuba

Ovocné brandy z nášho regiónu

Ovocné brandy z nášho regiónu

Od Nemecka až po Južnú Afriku máme možnosť spoznávať miestne destiláty pálené z rôzneho ovocia.

Grey Goose predstavuje Essence

Grey Goose predstavuje Essence

Vodka s príchuťou nie je novinkou pre konzumenta. Grey Goose prináša nový rad ochutených vodiek, ktoré spájajú chuť…

Skladovanie cigár - humidor

Skladovanie cigár - humidor

Základné pravidlo: Zaobchádzajte s cigarami tak, aby sa nepoškodili...

Plnenie fajky, malý veľký rituál

Plnenie fajky, malý veľký rituál

Ak sa tabak natlačí príliš silno, fajčenie sa stáva utrpením, pri poťahovaní kladie tabak veľký odpor, fajka zhasína…

Za všetkým hľadaj ženu

Za všetkým hľadaj ženu

Svetoznáme francúzske vinice prinášajú každý rok produkciu typickú pre dané klimatické územie. Roky skúsenosti,…