Úvod / Články / Zaujímavosti / Destilované agáve ako ju nepoznáte
Tlačiť

Destilované agáve ako ju nepoznáte

Kvalitný mezcal pochádza z 8-10 ročných rastlín agáve, druhu Agave americana. Výsledný alkoholický nápoj je číry so silnou zemitou chuťou.

Destilované agáve ako ju nepoznáte

Mexická agáva je sukulentná rastlina, ktorá rastie predovšetkým v Mexiku, ale jej výskyt je aj na juhu a západe USA a v krajinách Strednej a Južnej Ameriky. Je základnou zložkou nie len pre tequilu, ale aj pravý mexický mezcal. Produkcia mezcalu Gusano Rojo pochádza zo štátu Oaxaca, Mexiko, kde sú vynikajúce podmienky na pestovanie agáve. Stretáva sa tu správny pomer podnebia a výživnosť pôdy. V kvalitnom mezcale by ste nenašli doplňujúce zložky v podobe emulgátorov a konzervantov. Je to prírodný nápoj, ktorý sa vyrába tradičnými spôsobmi s dvojitou destiláciou. Kvalitný mezcal pochádza z 8-10 ročných rastlín agáve, druhu Agave americana. Výsledný alkoholický nápoj je číry mezcal.

Od roku 1940 používa Gusano Rojo agáve Espadin. Zozbierané srdcia agáve sa varia vo vyhĺbených jamách. Sú väčších rozmerov, okolo 3 metre v priemere. Aby sa v jamách lepšie udržiavala stála teplota, zvyknú byť obložené kameňmi. Rastliny sa varia v teple počas troch dní. Za túto dobu dostatočne zmäknú a zaúdia sa. Agáve sú potom zomleté a ich šťava sa nechá kvasiť približne 4 - 7 dní v závislosti od počasia. Následne prebieha destilácia a fľaškovanie.

Pre mezcal je typická larva motýľa vo fľaši. Miestny veria, že červík im prinesie mystické sily. No tradujú sa aj jeho afrodiziakálne účinky. Pridávať červíka do fliaš je zvyklosť stará možno sedemdesiat rokov. Prišiel s ňou v roku 1950 Jacobo Lozano Páez. Jeho umelecké vzdelanie mu umožnilo vytvoriť aj prvú etiketu fľaše mezcalu.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Príbeh rumu

Príbeh rumu

Ochutnajme rum - poklad z cukrovej trstiny!

Orezávače Colibri - najčistejší rez

Orezávače Colibri - najčistejší rez

Rituál fajčenia začína výberom cigary a jej prípravou pred zapálením. Čistý, hladký rez docielite kvalitným príslušenstvom…

Kohlhase & Kopp Limited Edition 2023

Kohlhase & Kopp Limited Edition 2023

Nová moderná klasika odetá v elegantnej modrej.

Rocky Patel Hamlet 25th

Rocky Patel Hamlet 25th

Osudy ľudí prepletené s tabakovými listami.

Ako cigaru zapaľovať

Ako cigaru zapaľovať

Zapáliť cigaru naozaj neznamená iba k nej priložiť plameň. Dobre a so starostlivosťou zapálená cigara vás v každom…

Vyznáte sa v krycích listoch cigár?

Vyznáte sa v krycích listoch cigár?

Farba krycieho listu je dôležitá pri výbere cigary. Jeho farba a typ ovplyvní chuťový profil zapálenej cigary.