Úvod / Články / Zaujímavosti / Biele Vianoce v Karibiku?
Tlačiť

Biele Vianoce v Karibiku?

Kúpa letenky, zarezervovanie si hotela na vlastnú päsť alebo cestovanie s istotou zadných vrátok prostredníctvom cestovnej kancelárie či agentúry je v online priestore takmer bez obmedzenia.

Biele Vianoce v Karibiku?

Cestovať počas celého roka sa stalo v našich životoch bežnou záležitosťou. Kúpa letenky, zarezervovanie si hotela na vlastnú päsť alebo cestovanie s istotou zadných vrátok prostredníctvom cestovnej kancelárie či agentúry je v online priestore takmer bez obmedzenia.
Zažiť Vianoce mimo domova je však už iný rozmer. Aj mnohí svetobežníci sa vracajú domov práve na najkrajšie sviatky roka. Tak prečo by ste vy, domáci typ, mali opustiť pohodlie teplej obývačky, voňavej kapustnice a ozdobeného vianočného stromčeka? Možno preto, aby ste si splnili svoj tajný detský sen alebo aby ste spoznali krajinu, z ktorej pochádzajú tie najlepšie cigary. Vydajte sa na Kubu a biele Vianoce môžete zažiť na bielom piesku, na najznámešej pláži Kuby, na Varadere. Nie nebude tu opisovať, krajinu, nie je to cestovateľský blog, len vám priblížime ako sa trávia sviatky v krajine, kde sú tabakové listy posvätným bohatstvom.

Na komunistami ovládanom ostrove bol náboženský sviatok akým sú Vianoce po socialistickej revolúcii v roku 1959 tŕňom v oku miestnych predstaviteľov. Oslava Vianoc bolo oficiálnym nariadením Fidela Castra zakázaná od roku 1969. Zmena nastala návštevou pápeža Jána Pavla II. v roku 1997 a uvoľnením nariadenia. Rovnako ako u nás, aj u miestnych Kubáncov sú Vianoce rodinným sviatkom. Nečakajte však pokojnú, pokornú atmosféru. Kubánci tomuto sviatku dávajú svoj vlastný, karibský šmrnc. Slávia sa v širokom rodinnom kruhu a veľmi často aj s priateľmi. Sú veselé, hlučné a v hudbe sa miesi tradičná temperemantá kubánska hudba a hra na bongo. Ich menu nie je počas roka bohaté, skôr je problémom zohnať v prázdnych obchodoch jedlo. Na vianočnom stole však podľa tradície býva prasiatko - pečené. Jeho príprava zaberie takmer celý deň, aby bolo správne prepečené. Prílohu tvorí čierna fazuľa, ryža, chlieb a mojo - tekutá marináda z cesnaku, cibule a zelených pomarančov. Ako dezert je podávané ovocie - anannás či kokos. Pre miestnych je kubánskych rum cenovo nedostupným, tak na pitie volia miestny cider.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

40 odtieňov rumu

40 odtieňov rumu

Čaro Karibiku je v jeho mnohotvárnosti. Je kolískou toho najlepšieho čo v tejto kategórii nachádzame. No spoznať…

Bezpečnostné opatrenie spojené s vírusom COVID-19

Bezpečnostné opatrenie spojené s vírusom COVID-19

Oznámenie spoločnosti RENEWABLE ENERGY SYSTEMS, s. r. o.

Nebuďte zmätený pri čítaní etikety koňaku

Nebuďte zmätený pri čítaní etikety koňaku

Ani tá najkrajšia fľaša, ani tá najkrajšia farba koňaku nemusí byť tým čo hľadáte. Ako sa vyznať v ich označení?

Hakushu

Hakushu

Viete, ktorý je obľúbený miešaný nápoj Japoncov?

José L. Piedra prechádza dizajnovou búrkou

José L. Piedra prechádza dizajnovou búrkou

Nový vietor do plachiet aj pre značku, ktorá je známa aj svojou cenovou dostupnosťou.

Rocky Patel White Label

Rocky Patel White Label

Špeciálna príležitosť si vyžaduje špeciálnu cigaru.