Úvod / Články / Zaujímavosti / Biele Vianoce v Karibiku?
Tlačiť

Biele Vianoce v Karibiku?

Kúpa letenky, zarezervovanie si hotela na vlastnú päsť alebo cestovanie s istotou zadných vrátok prostredníctvom cestovnej kancelárie či agentúry je v online priestore takmer bez obmedzenia.

Biele Vianoce v Karibiku?

Cestovať počas celého roka sa stalo v našich životoch bežnou záležitosťou. Kúpa letenky, zarezervovanie si hotela na vlastnú päsť alebo cestovanie s istotou zadných vrátok prostredníctvom cestovnej kancelárie či agentúry je v online priestore takmer bez obmedzenia.
Zažiť Vianoce mimo domova je však už iný rozmer. Aj mnohí svetobežníci sa vracajú domov práve na najkrajšie sviatky roka. Tak prečo by ste vy, domáci typ, mali opustiť pohodlie teplej obývačky, voňavej kapustnice a ozdobeného vianočného stromčeka? Možno preto, aby ste si splnili svoj tajný detský sen alebo aby ste spoznali krajinu, z ktorej pochádzajú tie najlepšie cigary. Vydajte sa na Kubu a biele Vianoce môžete zažiť na bielom piesku, na najznámešej pláži Kuby, na Varadere. Nie nebude tu opisovať, krajinu, nie je to cestovateľský blog, len vám priblížime ako sa trávia sviatky v krajine, kde sú tabakové listy posvätným bohatstvom.

Na komunistami ovládanom ostrove bol náboženský sviatok akým sú Vianoce po socialistickej revolúcii v roku 1959 tŕňom v oku miestnych predstaviteľov. Oslava Vianoc bolo oficiálnym nariadením Fidela Castra zakázaná od roku 1969. Zmena nastala návštevou pápeža Jána Pavla II. v roku 1997 a uvoľnením nariadenia. Rovnako ako u nás, aj u miestnych Kubáncov sú Vianoce rodinným sviatkom. Nečakajte však pokojnú, pokornú atmosféru. Kubánci tomuto sviatku dávajú svoj vlastný, karibský šmrnc. Slávia sa v širokom rodinnom kruhu a veľmi často aj s priateľmi. Sú veselé, hlučné a v hudbe sa miesi tradičná temperemantá kubánska hudba a hra na bongo. Ich menu nie je počas roka bohaté, skôr je problémom zohnať v prázdnych obchodoch jedlo. Na vianočnom stole však podľa tradície býva prasiatko - pečené. Jeho príprava zaberie takmer celý deň, aby bolo správne prepečené. Prílohu tvorí čierna fazuľa, ryža, chlieb a mojo - tekutá marináda z cesnaku, cibule a zelených pomarančov. Ako dezert je podávané ovocie - anannás či kokos. Pre miestnych je kubánskych rum cenovo nedostupným, tak na pitie volia miestny cider.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Ako si zariadiť domáci bar?

Ako si zariadiť domáci bar?

Ľahko a jednoducho. Stačí iba pár drobností a môžete miešať drinky pre seba i svojich priateľov ako skutočný…

La Aroma del Caribe alebo La Aroma de Cuba

La Aroma del Caribe alebo La Aroma de Cuba

Podľa tohto, na ktorom kontinente sa nachádzate, takú značku v portfóliu cigarových humidorov nájdete. V USA je registrovaná…

Uskladnenie strojovo balených cigaríl

Uskladnenie strojovo balených cigaríl

Malá cigarila, ktorú si vychutnáte pri krátkom shote kávy si tiež zaslúži pozornosť.

Bombardino - lahôdka z Álp

Bombardino - lahôdka z Álp

Teplý alkoholický nápoj obľúbený v Taliansku počas zimnej sezóny má pôvod v horskej oblasti Livigna.

Advent sa nezadržateľne blíži

Advent sa nezadržateľne blíži

Skráťte si čas čakania na Ježiška. Degustačné kalendáre majú pre vás pripravené na každý večer prekvapenie.

Uskladnenie tabaku

Uskladnenie tabaku

Tak ako sa starajú o svoju fajku, by mali pristupovať aj k starostlivosti k jej náplni – tabaku. Ten by mal mať správnu…