Úvod / Články / Ako cigaru zapaľovať
Tlačiť

Ako cigaru zapaľovať

Zapáliť cigaru naozaj neznamená iba k nej priložiť plameň. Dobre a so starostlivosťou zapálená cigara vás v každom prípade poteší, zato keď ste ju zapálili zle, máte po pôžitku.

Ako cigaru zapaľovať

Ako cigaru zapaľovať, zapáliť cigaru, cigara zapálenie

Zapáliť cigaru naozaj neznamená iba k nej priložiť plameň. Dobre a so starostlivosťou zapálená cigara vás v každom prípade poteší, zato keď ste ju zapálili zle, máte po pôžitku. Nezáleží na tom, či používate zápalky alebo zapaľovač, i keď zapaľovač spaľuje propán-bután dosť rýchlo, rýchlejšie než skoršie typy. Preto niektoré špeciálne zapaľovače cigár dnes zapaľujú dva plamene po sebe. Väčšina veľkých obchodov s cigarami ponúkajú fajčiarom dlhé, pomaly horiace cédrové zápalky, ktoré poslúžia veľmi dobre. Môžete si ale práve tak zapáliť obyčajnou zápalkou, pokiaľ neobsahuje veľa síry alebo vosku. Nepoužívajte ale ploché zápalky, pretože sú chemicky impregnované. Dôležité je, aby bola cigara zapálená rovnomerne a jej chuť a vôňa nenarušovala zdroj plameňa.

Dbajte, aby plameň mal  umiernenú intenzitu. Držte cigaru v horizontálnej polohe tak, aby sa jej plameň iba dotýkal. Potom pomaly cigaru otočte, aby sa päta obhorela i z druhej strany. Priblížte plameň na vzdialenosť asi 12,5 mm od päty, pomaly z cigary potiahnite, udržujte ju vodorovne a ďalej ju otáčajte. Päta by teraz mala začať horieť. Jemne fúknite do horiaceho konca, aby ste sa presvedčili, že horí rovnomerne. Je to dôležité, pretože inak by na jednej strane horela rýchlejšie než na druhej a to by škodilo chuti, vôni i ťahu celej cigary a zväčšovalo pravdepodobnosť, že zhasne. Nikdy cigaru nešlukujte, podržte iba dym v ústach a potom vyfúknite. Je potrebné povedať, že staršie, dobre vyzreté cigary horia ľahšie než menej zrelé. Zahrievať cigaru po dĺžke, aby sa odstránil zvyšok lepidla, nie je už dávno nutné, pretože pri dnešných cigarách sa používa rastlinné lepidlo bez chuti a bez zápachu.

Pre maximálny pôžitok z cigary, ktorá bola správne zapálená, je kľúčovo dôležité neprehrievať náplň. Fajčite pomaly, príliš často neťahajte a nevťahujte nijak násilne dym. Ťahanie by malo prebiehať asi v minútových intervaloch, aby cigara nezhasla. Jemne fajčená cigara by mala vydržať až 45 minút podľa toho, ako je veľká. Dbajte ale, aby ste nezaslinili hlavu. Nielen že to cigare škodí na chuti, ale tiež to dosť nepekne vypadá. Keď cigara predsa zhasne, straste všetok popol, zapáľte znovu rovnako ako predtým a cigaru prefúknite, aby ste ju zbavili zatuchnutosti zo starého fajčenia. Znova zapálená cigara chutí ostrejšie, ale býva to lepšie než nič. Keď ju však zapálite až po dlhšej dobe, môžete skoro bezpečne počítať s tým, že bude chutiť a voňať podstatne horšie. K odstráneniu popola nie je potrebné žiadneho „típnutia“, popol odpadne pri dohorení sám. Prestať s fajčením je najvhodnejšie vtedy, keď cigare zostáva asi tretina dĺžky. Cigaru nekrčte, zostal by z toho nevábny pach. Nechajte ju ležať v popolníku, kde eventuálne vyhorí. Z dobrej cigary zostane dlhý súvislý stĺpček popola. Nakoniec cigarové ohorky odstráňte, aby v miestnosti nezostal z dymu zatuchnutý pach.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Ashton

Ashton

Cigary z portfólia tejto značky sa vyznačujú prvotriednou kvalitou a spolu so širokým sortimentom ponúkajú ucelený…

10 zaujímavých faktov o káve

10 zaujímavých faktov o káve

Niekoľko zaujímavostí o jednom z najobľúbenejších nápojov na svete...

Cigary značky C. A. O.

Cigary značky C. A. O.

Honduraské cigary C. A. O. nás sprevádzajú od roku 1995.

Rituál výberu cigary

Rituál výberu cigary

Rozhodnúť sa nie je vždy jednoduché. No aby ste sa správne rozhodli existuje súbor krokov, ktoré vás povedú tak,…

Orezávač so štýlom

Orezávač so štýlom

Kvalitné orezávače s patentovanou technológiou vyrábané v rôznorodých vyhotoveniach.

Odhaľte tajomstvo cigarovej škatule

Odhaľte tajomstvo cigarovej škatule

Až roku roku 1830 poznáme cigary ukladané do malých prenosných škatúľ ako ich poznáme dnes.