Úvod / Články / Encyklopédia cigár / Výber cigary pre začiatočníka
Tlačiť

Výber cigary pre začiatočníka

Za posledné desaťročia došlo k mohutnému rozvoju v cigarovom odvetví. Šírka trhu je nesmierna a táto renesancia prináša každým dňom nových a nových fanúšikov cigarového dymu.

Výber cigary pre začiatočníka

Za posledné desaťročia došlo k mohutnému rozvoju v cigarovom odvetví. Šírka trhu je nesmierna a táto renesancia prináša každým dňom nových a nových fanúšikov cigarového dymu. Vzhľadom na početnosť značiek, formátov a tabakových zmesí ich výber hlavne spočiatku môže byť mätúci a môžu nadobudnúť pocit, že sú stratení. Myslíme si, že sú už oboznámení s tým, aký formát cigary má akú výhody, čo môžu očakávať od jednotlivých krycích listov a akú chuťovú nálož môžu očakávať pri jednotlivých značkách.
Skúsime teda priniesť malé zhrnutie aj s tipmi na jednotlivé cigary.


Connecticut Shade

Tabak, ktorý sa radí medzi časovo najnáročnejšie na pestovanie. Tabakové plantáže sú prekrývané gázou, aby zabránila priamemu slnečnému žiareniu dopadať priamo na listy tabaku pred tým ako prejde fermentáciou. Vo výsledku sú to všeobecne svetlé listy s jemnejšou chuťou. Je potrebné si uvedomiť, že nie všetky cigary s krycím listom connecticut shade sú jemné. Komplexný chuťový profil cigary je naviazaný aj na plnivo a spojovací list, ktorý vytvára celok.
Ashton Cabinet
Asthon cigary sú vyrábané v Dominikánskej republike na zámku De la Fuente. Tvorca značky bol Robert Levin bol veľmi dobrým znalcom cigár. Ashton Cabinet Selection sú ročníkovou limitovanou edíciou cigár. Tabak použitý pre tieto cigary vyzrieval 3-4 roky a následne po ročnom odpočinku boli z neho valcované cigary. Obsahuje nie menej ako šesť rôznych druhov tabaku, ktorých výsledkom je bohatá, stredne plná cigara. Nájdete v nej tóny kože, cédra a jemnú sladkú krémovať. Celkovo je to cigara, ktorá ukáže výraznú bohatosť a charakter. Okrem nováčikov si ju radi vychutnajú aj skúsenejší fajčiari.

Habano

Habano tabakový list má niečo ako rodokmeň vo svete cigár. Semienka kubánskych tabakov sú šírené do sveta prostredníctvom rôznorodých pestovateľov. Tieto semená sú ošetrené pred škodcami a chorobami, aby bola zabezpečená už aj tak ich vysoká plodnosť. Tento list je pomerne častou súčasťou rôznych tabakových zmesí. Habano je vo všeobecnom hodnotení pikantnejší tabak s tónmi sladkosti, kakaa. Aj napriek bohatšiemu chuťovému profilu je vhodnou voľbou aj pre začiatočníkov pokiaľ je skombinovaný tou správnou zmesou.
MAB Robusto Habano                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Táto cigara bola ocenená prestížnym cigarovým časopisom CIGAR Journal, kedy dosiahla skvelé hodnotenie 91 bodov. Nové produkty zo série MAB by radi nadviazali na tento úspech a sú dostupné v rôznych veľkostiach - Short Perfecto, Robusto, 5x60, Chubby, Toro a Salomon. MAB Robusto Habano - cigara klasického tvaru pre skvelý zážitok so stredne tmavým krycím listom.

Corojo

Corojo je ďalší kubánsky hybridný list odolný voči chorobám, pretože pôvodné "čisté" Corojo bolo príliš náchylné na choroby a došlo takmer k vyhubeniu pred vysadením posledného z nich v roku 1997. Ide o odrodu, ktorá je cenená pre svoju pikantnosť. Cigary ťažšia z tohto charakteru a výrazná chuť je nositeľom stredne plných cigár.
Camacho Corojo Machitos
Cigary Camacho Corojo sú skvelé cigary, ktoré boli vytvorené, aby uspokojili aj tých najnáročnejších milovníkov cigár. Tabak Corojo vypestovaný v Hondurase prepožičiava cigarám charakter podobný kubánskym cigarám zo 60. rokov minulého storočia. Cigary sú doplnené o plnivo a viazací list Corojo taktiež z Hondurasu. Táto stredne silná až silná cigara ponúka korenisté sladké tóny.

 

Maduro

Jedným z najrozšírenejších mýtov v oblasti fajčenia cigár je, že čím tmavší je obal cigary, tým je silnejší. Je potrebné tento názor korigovať a aj týmto cigarám dať šancu. Tabak Maduro sa vyrába z listov odobraných v blízkosti vrchnej časti rastliny a iba z istých odrôd  ako napríklad Connecticut Broadleaf, pretože tieto sú výdatnejšie a lepšie odolávajú fermentačnému procesu, ktorý dáva tomuto listu tmavú, mastnú charakteristiku. Hoci to nie je nevyhnutne silný tabak. Pokiaľ ide o obsah nikotínu určite má výrazný chuťový profil, ktorý ho predurčuje na použitie v cigarách s plnším telom.
Davidoff Primeros Nicaragua Maduro
Davidoff Primeros Nicaragua Maduro vo formáte Petit Panetela prepožičiava v tejto línií ešte intenzívnejšiu chuť. Zložitosť a rovnováha vytvára mimoriadny fajčiarsky zážitok vtedy, keď túžite po úteku či už pri obede alebo krátkej prestávke. Táto malá cigara poskytne podobné vrstvenie, na ktoré ste v tejto línií zvyknutí, napriek tomu je však intenzívnejšia a sladšia, a zároveň sa rozvíja do úžasnej čokoládovej chuti.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Zlaté roky Zippo

Zlaté roky Zippo

Prišli roky rozkvetu spoločnosti, nové príležitosti.

Limitované vydanie Talisker už tento máj!

Limitované vydanie Talisker už tento máj!

Talisker’s Xpedition Oak prináša charakteristickú korenistú morskú soľ, dymovú sladkosť, ktorá dozrievala štyri…

Tatuaje 20th Anniversary

Tatuaje 20th Anniversary

Pete Johnson nezapadá do klasického klišé výrobcu cigár. Nepochádza z tabakovej dynastie, ktorá sa po storočia venuje…

Gin “London Dry”

Gin “London Dry”

"London Dry" neznamená pri výrobe ginu miesto jeho pôvodu.

Absint alebo zelená víla

Absint alebo zelená víla

Absint, liehovina, ktorá sa nikdy nepije bez rozmyslu.

Aj koniec cigarovej abecedy je zaujímavý

Aj koniec cigarovej abecedy je zaujímavý

Záver cigarovej abecedy je tu ...