Úvod / Články / Encyklopédia cigár / Príbeh o cigarách Trinidad
Tlačiť

Príbeh o cigarách Trinidad

Trinidad, dobre ukrytý vzácny poklad z Kuby, ktorý stál aj 700 dolárov za cigaru, mal už 50 rokov.

Príbeh o cigarách Trinidad

Na Kube sa vo februári 2019 oslavovalo. Päťdesiate okrúhliny slávila značka Trinidad, zlaté výročie, ktoré mnohých prekvapilo. Prečo? Sú to cigary, ktorých história je zahalená rúškom tajomstva a záhady. Do širšieho povedomia sa tieto cigary dostali až v deväťdesiatych rokoch a cigary, ako ich poznáme teraz sa začali predávať až od roku 1998.

O fenomén doby sa postarala zmienka v časopise

Prvá zmienka o cigarách Trinidad sa na stránkach Cigar Aficionado objavila na jeseň 1992, v prvom čísle časopisu, ako súvisiaca informácia k veľkému článku o cigarách Cohiba. Nadpis článku znel „Trinidad: Najlepšie strážené tajomstvo na Kube“ to bolo prvýkrát, čo sa o značke dozvedela verejnosť, vrátane niektorých zamestnancov z kubánskeho cigarového priemyslu.
"Tento produkt je tak strážený," uvádza sa v článku, "že len málo jednotlivcov, vrátane vedúcich predstaviteľov vládneho Cubatabaca, ktorí vedia o jej existencii."

V tom čase sa cigary Trinidad vyrábali iba v jednej veľkosti, lancero s dĺžkou 7 1/2 palca a 38 prstienkom. Boli náprotivkom Cohiby Lancero. Cigary nevznikli na to, aby dobili trhy. Napĺňali ambície kvalitného daru pre vybraných predstaviteľov od samotného vodcu Fidela Castra.

Castrova pôvodná cigara, ktorú si vybral ako darček bola Cohiba, značka, ktorá bola vytvorená na Kube v roku 1966. Prvýkrát sa začala predávať až v roku 1982. Podľa záznamov Habanos boli prvé cigary Trinidad zrolované v roku 1969 a istý čas boli tieto značky (Trinidad a Cohiba) súčasťou darov pre vysokých zahraničných hodnostárov.

"Cigary Trinidad sú veľmi špeciálne," povedal Avelino Lara v roku 1992, ktorý dohliadal na výrobu Cohiby a Trinidadu v slávnej kubánskej továrni El Laguito v provincii Miramar v Havane. "Je to výber výberu výberu."

Začiatkom 90-tych rokov sa cigary – ktoré boli označované ako „diplomatické“ Trinidady – dodávali v obyčajných cédrových škatuliach, z ktorých každá obsahovala 100 cigár. Nikdy neboli umiestnené v obchodoch. El Laguito vyrobil asi 2 000 týchto cigár mesačne alebo 20 škatúľ.

Večera storočia so skutočným klenotom

V októbri 1994, dva roky po prvej zmienke o príbehu cigár, usporiadal editor a vydavateľ cigaru Aficionado Marvin R. Shanken v Paríži podujatie s názvom „Večera storočia“. Bola to noc dobrého jedla, kvalitných vín a vzácnych cigár, vrátane Trinidad.

Ako utratiť necelých 500 dolárov

Hoci nebolo možné bežnou cestou kúpiť tieto jedinečné cigary, pár ľudí sa k nim z času na čas dostalo. Tak sa ich predaj stál prísne limitovaný a tým ich cena vystrelila do astronomických výšok. Kúpiť si Trinidad nebolo vôbec ľahké a jednoduché, zohnať sa dala iba na mimoriadnych aukciách a v mimoriadnych cenách. V máji 1997 sa pri aukcii predalo balenie cigár Trinidad v astronomickej cene 16 100 švajčiarskych frankov (cca 11 400 dolárov podľa výmenného kurzu v danom období).  Za jeden kus z 25 kusov škatule šťastlivec zaplatil 456 dolárov!

Je možný aj iný výklad histórie značky Trinidad?

No je tu aj druhá strana, ktorá prichádza s iným popisom udalostí ako tvrdí Habanos o značke Trinidad.  Jej príbeh sa začína v roku 1905, kedy ju založil Trinidad y Hermanos ako malú cigarovú dielňu. V roku 1920 ju prevzal syn Diego a v roku 1958 začlenil do vznikajúcej spoločnosti a premenoval podnik na TTT  Trinidad. Ich produkcia bola vo veľkosti panatela. No mnoho takýchto malých spoločností niekoľko rokov po revolúcii na Kube bolo skonfiškovaných. Predstavitelia sa uchýlili k emigrácii do USA. S Fuentesovými sa dohodli a vytvorili nekubánsku cigaru Trinidad. Prvé kusy sa dostali k spotrebiteľom v roku 1968 v Tampe. No o desať rokov sa výroba Fuentesových presťahovala do zahraničia a cigary sa pod označením Trinidad prestali vyrábať.
Dopyt a predaj cigár v USA rástol. K oživeniu výroby došlo v roku 1997, kedy opäť dochádza k spojeniu a výroby v Dominikánskej republike sa začali opäť šúľať tieto legendy. Nemalo to však dlhé trvanie.
Dochádza k súdnemu sporu medzi držiteľmi označenia (Habanos a Fuenteovými) a možnosti jeho používania. Každá strana si uvedomila exkluzivitu značky a nechce sa jej za žiadnych okolností vzdať. Konanie bolo ukončené v roku 2001. Od tohto roku je možné nájsť na trhu v USA nekubánske Trinidady.

Poklad bol odhalený

Potenciál si uvedomili aj na Kube a tak sa v roku 1998 ich predaj zahájil aj na Kube, následne v Mexiku, Kanade a neskôr aj na ďalších trhoch. Jediný formát cigary, ktorý opúšťal brány fabriky bol Fundadores. Boli to dlhšie a tenšie cigary ako pôvodné „diplomatické“ cigary – mierka 7 ½ a prstienkom 38, čo bola len o niečo hrubšia cigara ako pôvodný formát.
V prvej slepej ochutnávke Cigar Insider získali slušných 90 bodov. Je na škodu, že došlo k zmene v konštrukcii cigary oproti pôvodnej veľkosti, ubralo jej to na chuti a kvalite. No napriek tejto odlišnosti od pôvodcu, stala sa táto cigara vyhľadávaná a oceňovaná milovníkmi dymu. Tešia sa z nej najmä tí, ktorí preferujú tenšie veľkosti.

V novembri 2003 boli do produkcie pridané aj tri nové formáty – Reyes, Coloniales a Robusto Extra. Postupom rokov sa vykryštalizoval aj ďalší formát a to robusto. Ako ubiehajú roky tak Habanos upravuje ponuku vyrábaných formátov aj v tejto značke. Niektoré pribúdajú – napríklad pri vytváraní limitovaných edícii pri príležitosti oslavy jubilea a niektoré zanikajú.

zdroj foto: instagram habanos

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Cigarová abeceda L - R

Cigarová abeceda L - R

Slovník pojmov pre každého milovníka cigarového dymu.

Davidoff Winston Churchill limited edition 2021

Davidoff Winston Churchill limited edition 2021

Limitovaná edícia cigár vo formáte Toro ako pocta významnej osobnosti 20. storočia.

Vyznáte sa v krycích listoch cigár?

Vyznáte sa v krycích listoch cigár?

Farba krycieho listu je dôležitá pri výbere cigary. Jeho farba a typ ovplyvní chuťový profil zapálenej cigary.

Drew Estate Tabak Especial – cigara pre milovníka kávy

Drew Estate Tabak Especial – cigara pre milovníka kávy

Skvelá aróma cigár v spojení s kvalitnou nikaragujskou kávou.

Charatan 160th Anniversary

Charatan 160th Anniversary

Ani dĺžka pôsobenia na trhu nemusí byť zárukou toho, že nepríde k úpadku. Aký je príbeh Charatanu, jednej z najstarších…