Úvod / Články / Encyklopédia cigár / Cigarová abeceda L - R
Tlačiť

Cigarová abeceda L - R

Slovník pojmov pre každého milovníka cigarového dymu.

Cigarová abeceda L - R

Lancero

Dlhá štíhla cigara s bežne zakončenou hlavičkou, no často môžeme aj vidieť zakončenie spôsobom „Pigtail“. Úplne prvé „Lanceros“ boli vyrobené v El Laguito na Kube v 60-tych rokoch. Prvá takáto bežne ponúkaná cigara bola Cohiba Lancero. Skutočné kubánske „Lanceros“ sú dlhé 190,5mm s hrúbkou 15mm. Sú súčasťou rodiny cigár formátu „Panatela“, takže všetky „Lanceros“ sú „Panatelas“, ale nie všetky „Panetelas sú „Lanceros“. Pomenovali ich podľa zbraní, ktoré používali stredovekí rytieri na koňoch, keďže cigara pripomína oštepy používané počas zápasu.

Mulling

Konečný krok vykonaný na niektorých, ale nie na všetkých tabakoch, predtým, ako sa použije pri výrobe cigár. Tabak sa umiestni do horúcej a vlhkej miestnosti, aby sa dokončil fermentačný proces tabakových listov, pri ktorých nebol dotiahnutý do dokonalosti. Pri fermentovaní sú niektoré listy umiestnené tak, že nie je dosiahnutá potrebná teplota a časť procesu fermentácie neprebehne. V takejto miestnosti je 95 – 100 stupňov pri 90% vlhkosti a tak tam môžu tabakové listy podľa potreby stmavnúť a zosladnúť.

Nicotiana Tabacum

Rodina, z ktorej pochádzajú moderné rastliny tabaku Nicotiana Tabacum je prírodný hybrid. Predpokladá sa, že pôvodná tabaková rastlina pochádza z oblasti súčasného Peru.

Oscuro

Najtmavší (takmer čierny) odtieň krycieho listu, je tmavší ako „Maduro“.

Perfecto

Výrazný tvar cigary, ktorý je na oboch koncoch zúžený, v strede často vypuklý. Cigary vo formáte „Perfecto“ sú členmi rodiny „Figurado“; všetky cigary „Perfecto“ sú „Figurado“, ale nie všetky „Figurado“ sú „Perfecto“. Boli mimoriadne populárne na začiatku 20. storočia, keď boli cigary všeobecne menšie.  V súčasnosti cigary La Aurora Preferidos sú dokonalým príkladom staromódnej podoby cigár, ktorú priniesli novodobí fajčiari. Rodine Fuente sa pripisuje prinavrátenie dokonalého tvaru s radom cigár Hemingway, ktoré boli uvedené na trh v roku 1983.

Quisqueya

Sú menej sofistikované ako sušiarne. „Quisqueyas“ sú menšie stodoly používané na ošetrenie tabaku v určitých oblastiach v Dominikánskej republike. Po stranách bývajú otvorené, no vzhľadom k tomu poskytujú oveľa menšiu ochranu pred poveternostnými vplyvmi ako väčšie stodoly, ktoré sú známe pod názvom „Casa de tabaco“.

Rosado

Španielsky výraz, ktorý v slovenskom preklade znamená „ružový“. Používa sa na opis červenkastého odtieňa niektorých krycích listov z kubánskych semien.

zdroj:cigarafficionado.com

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Kedy sa začal pestovať tabak?

Kedy sa začal pestovať tabak?

Dnes možno nevieme kedy presne sa tabak začal pestovať, ale dozvieme sa kým a kde. Starí Mayovia boli nesmierne civilizovaný…

Hístória značky Chacom

Hístória značky Chacom

Fajka z jedinečného staršieho dreva s krásnou kresbou.

Čo robiť s cigarami v tubičkách?

Čo robiť s cigarami v tubičkách?

Jedna z najčastejšie kladených otázok ohľadom cigár sa týka tubičiek, v ktorých sú niektoré cigary balené. Ak…

Začiatky sú ťažké aj v cigarovom svete

Začiatky sú ťažké aj v cigarovom svete

Kým sa zrodila legenda v ponuke Aleca Bradleyho Prensado Churchill prešlo veľa rokov.

Metaxa - slnečný pozdrav z Grécka

Metaxa - slnečný pozdrav z Grécka

Príbeh Metaxy sa nesie v duchu odhodlania dokázať niečo nové, neprebádané.

Cigary Kuba - prehľad

Cigary Kuba - prehľad

Prehľad cigár Kuba