Úvod / Články / Encyklopédia cigár / Cigarová abeceda L - R
Tlačiť

Cigarová abeceda L - R

Slovník pojmov pre každého milovníka cigarového dymu.

Cigarová abeceda L - R

Lancero

Dlhá štíhla cigara s bežne zakončenou hlavičkou, no často môžeme aj vidieť zakončenie spôsobom „Pigtail“. Úplne prvé „Lanceros“ boli vyrobené v El Laguito na Kube v 60-tych rokoch. Prvá takáto bežne ponúkaná cigara bola Cohiba Lancero. Skutočné kubánske „Lanceros“ sú dlhé 190,5mm s hrúbkou 15mm. Sú súčasťou rodiny cigár formátu „Panatela“, takže všetky „Lanceros“ sú „Panatelas“, ale nie všetky „Panetelas sú „Lanceros“. Pomenovali ich podľa zbraní, ktoré používali stredovekí rytieri na koňoch, keďže cigara pripomína oštepy používané počas zápasu.

Mulling

Konečný krok vykonaný na niektorých, ale nie na všetkých tabakoch, predtým, ako sa použije pri výrobe cigár. Tabak sa umiestni do horúcej a vlhkej miestnosti, aby sa dokončil fermentačný proces tabakových listov, pri ktorých nebol dotiahnutý do dokonalosti. Pri fermentovaní sú niektoré listy umiestnené tak, že nie je dosiahnutá potrebná teplota a časť procesu fermentácie neprebehne. V takejto miestnosti je 95 – 100 stupňov pri 90% vlhkosti a tak tam môžu tabakové listy podľa potreby stmavnúť a zosladnúť.

Nicotiana Tabacum

Rodina, z ktorej pochádzajú moderné rastliny tabaku Nicotiana Tabacum je prírodný hybrid. Predpokladá sa, že pôvodná tabaková rastlina pochádza z oblasti súčasného Peru.

Oscuro

Najtmavší (takmer čierny) odtieň krycieho listu, je tmavší ako „Maduro“.

Perfecto

Výrazný tvar cigary, ktorý je na oboch koncoch zúžený, v strede často vypuklý. Cigary vo formáte „Perfecto“ sú členmi rodiny „Figurado“; všetky cigary „Perfecto“ sú „Figurado“, ale nie všetky „Figurado“ sú „Perfecto“. Boli mimoriadne populárne na začiatku 20. storočia, keď boli cigary všeobecne menšie.  V súčasnosti cigary La Aurora Preferidos sú dokonalým príkladom staromódnej podoby cigár, ktorú priniesli novodobí fajčiari. Rodine Fuente sa pripisuje prinavrátenie dokonalého tvaru s radom cigár Hemingway, ktoré boli uvedené na trh v roku 1983.

Quisqueya

Sú menej sofistikované ako sušiarne. „Quisqueyas“ sú menšie stodoly používané na ošetrenie tabaku v určitých oblastiach v Dominikánskej republike. Po stranách bývajú otvorené, no vzhľadom k tomu poskytujú oveľa menšiu ochranu pred poveternostnými vplyvmi ako väčšie stodoly, ktoré sú známe pod názvom „Casa de tabaco“.

Rosado

Španielsky výraz, ktorý v slovenskom preklade znamená „ružový“. Používa sa na opis červenkastého odtieňa niektorých krycích listov z kubánskych semien.

zdroj:cigarafficionado.com

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Alec Bradley Black Market

Alec Bradley Black Market

Pod rukami Alana Rubina uzrela svetlo nová definícia cigár Alec Bradley.

Vianočné objednávky 2021

Vianočné objednávky 2021

Dovoľujeme si upriamiť pozornosť na vybavovanie vianočných objednávok.

Advent sa nezadržateľne blíži

Advent sa nezadržateľne blíži

Skráťte si čas čakania na Ježiška. Degustačné kalendáre majú pre vás pripravené na každý večer prekvapenie.

Lahodné talianske tiramisu

Lahodné talianske tiramisu

Talianske tiramisu patrí medzi najobľúbenejšie sladké koláčiky vôbec. Lahodná, ľahká chuť si našla cestu medzi…

Uskladnenie tabaku

Uskladnenie tabaku

Tak ako sa starajú o svoju fajku, by mali pristupovať aj k starostlivosti k jej náplni – tabaku. Ten by mal mať správnu…

Najpredávanejšie fajky od značky Peterson

Najpredávanejšie fajky od značky Peterson

Aj keď Peterson ponúka nespočetné množstvo rôznych vyhotovení fajok, sú predsa len niektoré, ktoré sú milovníkmi…