Úvod / Články / Zaujímavosti / Kedy sa začal pestovať tabak?
Tlačiť

Kedy sa začal pestovať tabak?

Dnes možno nevieme kedy presne sa tabak začal pestovať, ale dozvieme sa kým a kde. Starí Mayovia boli nesmierne civilizovaný národ, ktorý svetu ponúkol mnohé výdobytky. A aj jednu neresť.

Kedy sa začal pestovať tabak?

Kedy sa začal pestovať tabak si nikto netrúfa presne povedať. Čo však vieme určiť z minulosti je miesto jeho pestovania. Prvými pestovateľmi a fajčiarmi tabakových listov boli obyvatelia z Yucatánskeho poloostrova v Mexiku, jeho pôvodný obyvatelia, stredoamerickí Mayovia. Po zániku tejto civilizácie sa jednotlivé kmene rozpŕchli na územie Južnej a Severnej Ameriky a zo sebou si zobrali svoj zvyk. Má sa za to, že tabakové listy sa pálili najmä pri rôznych náboženských rituáloch.

Ostatná časť sveta bola o tento pôžitok ochudobnená až do dôb Krištofa Kolumba. O ňom sa traduje, že mu fajčenie tabaku nechutilo a túto neresť prenechal iným. Španielski a európski námorníci a kolonizátori si však osvojili fajčenie tabaku a priniesli ho do Európy. Fajčenie na európskych dvoroch sa považovalo v tej dobe za symbol blahobytu a vďaka francúzskemu vyslancovi na portugalskom dvore – Jeanovi Nicotovi sa rozšírilo aj do ostatnej časti Európy. Jeho meno sa stalo základom pre pomenovanie tabakovej rastliny v latinčine „ Nicotiana tabacum“.

O anglickom pomenovaní tabaku – „tobacco“ sa vedú polemiky. Na jednej strane je názov tabak uvádzaný ako nesprávne spracovaný názov karibského ostrova Tobago. Pričom druhá strana má za to, že sa jedná o mexickú provinciu Tabasco.

Cohiba, dnes jedna z najznámejších cigár na svete, prišla k svojmu pomenovaniu pravdepodobne na Kube, kedy ju miestny indiánsky kmeň Tainov označoval za tabak, ktorý mali zošúľaný do tvaru cigary.

Fajčenie tabakových listov nebolo spočiatku vo forme cigary, ale fajčili sa tabakové listy vo fajke. Prvé cigary prišli na trh aj niekedy v roku 1762, kedy ich na americký trh priniesol Israel Putnam z Kuby. Zanedlho vyrástli v miestach známych pestovateľských oblastí tabaku vo Virgínií, Marylande či Connecticute prvé manufaktúry na šúľanie cigár.

Fajčenie cigár sa do celej Európy rozšírilo zo Španielska. Od roku 1717 pracovala v Seville továrnička, ktorá spracúvala kubánske tabakové listy.

Fajčenie cigár sa najskôr pokladal za módny výstrelok. Segars, ako ich Angličania volali, sa začali vyrábať na území Veľkej Británie v roku 1820 a o rok na to britskí parlament prijal zákon, ktorým do výroby cigár zaviedol poriadok. Mimoriadne drahým artiklom na fajčenie sa v tejto krajine stali dovážané cigary, na ktoré bolo vyrubené dovozné clo a tak sa stali luxusným tovarom.

Cigary ovplyvnili život mnohých ľudí. Zvýšený dopyt po cigarách vzrastal do takej miery, že kráľ Ferdinand VII. Vydal dekrét o zvýšení produkcie kubánskych cigár a tak európska produkcia „Sevilly“ bol utlmená.

Fajčenie sa prehuplo z módneho výstrelku do serióznej záľuby. Zriaďovali sa pánske fajčiarne v hoteloch a kaviarňach a do vlakov pribudli fajčiarske vozne. Páni začali nosiť smoking – pôvodne pánske sako, je dodnes obľúbený pánsky slávnostný spoločenský úbor.

Na konci 19. storočia patrila cigara a pohárik kvalitného portského alebo brandy k bežným zábavkám vyššej spoločnosti.

 

fotografia: Image by annca from Pixabay

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Rocky Patel White Label

Rocky Patel White Label

Špeciálna príležitosť si vyžaduje špeciálnu cigaru.

Preplnená miska vodnej fajky

Preplnená miska vodnej fajky

Čo sa týka prípravy a fajčenia vodnej fajky, skoro každý pravidelný konzument si časom osvojí jedinečnú techniku…

Spojenie dizajnu a praktickosti

Spojenie dizajnu a praktickosti

Pri výbere cigary sa riadite svojimi chuťovými preferenciami. Výber popolníka je niekedy skutočným orieškom. Do úvahy…

Drew Estate - Undercrown 10

Drew Estate - Undercrown 10

Aj menšie značky môžu priniesť prekvapivé kúsky.

Cigarový prstienok

Cigarový prstienok

Dnes je to len ozdoba, ale v minulosti mal funkciu ochrániť ruky bohatých fajčiarov ...

O PerfecDraw®

O PerfecDraw®

Z bežnej cigary k WOW CIGARE!