Úvod / Články / Aktuality / Hístória značky Chacom
Tlačiť

Hístória značky Chacom

Fajka z jedinečného staršieho dreva s krásnou kresbou.

Hístória značky Chacom

Továreň značky Chacom, ktorá sa nachádza v Saint-Claude, vo francúzskej Jure, je jednou z najstarších tovární na výrobu fajok, ktoré sa dodnes vyrábajú.

Rodinné začiatky

Všetko sa to začalo v roku 1825, keď rodina Comoyovcov začala vyrábať drevené náustky na fajky v dedine neďaleko Saint-Claude. Vplyvný praotec spoločnosti Henri Comoy sa narodil v roku 1850. Keď bol vojnovým zajatcom v dôsledku francúzsko-pruskej vojny v rokoch 1870/71, stretol sa so svojimi bratrancami z rodiny Chapuisovcov, ktorí boli tiež aktívni v obchode s fajkami. Vtedy začala ich spolupráca. O deväť rokov neskôr sa Henri a hŕstka zamestnancov presťahovali do Londýna, aby založili prvú továreň na výrobu briárových fajok v Anglicku. Značku Comoy's tak vytvorila spoločnosť H. Comoy & Co. Ltd. Po prvej svetovej vojne obchod prekvital a britská pobočka už nebola závislá od ďalších dodávok z Francúzska. Hľadali sa však iné oblasti činnosti, aby sa výroba v Saint-Claude udržala. Tu sa zrodila značka Chacom, ktorá sa spočiatku predávala len vo Francúzsku, Švajčiarsku a Belgicku. V 30. rokoch 20. storočia továreň zamestnávala viac ako 450 ľudí, čím sa stala jednou z najväčších tovární na výrobu fajok na svete. Po druhej svetovej vojne sa značka vypracovala na najpredávanejšiu vo Francúzsku a Belgicku. V tom čase sa začala predávať aj v Škandinávii, Nemecku a USA. Spojenie medzi materskou spoločnosťou vo Francúzsku a Capuis-Comoy vo Veľkej Británii pokračovalo až do roku 1970. Potom Yves Grenard, bývalý zamestnanec, získal továreň v Saint-Claude. Pokračoval v rozvoji značky a expandoval do Japonska, Číny a bývalého východného bloku. V deväťdesiatych rokoch spoločnosť kúpila značky, výrobnú technológiu a suroviny od značiek Jeantet, Ropp, Vuilliard a Jean Lacroix a zlúčila ich do distribučnej spoločnosti s názvom S.A. Cuty Fort.

Dizajn a progres v nerovnováhe

Dnes spoločnosť vedie Yvesov syn Antoine Grenard. Chacom teraz vo výrobe zamestnáva len 25 ľudí, čo je v porovnaní s inými výrobcami stále relatívne veľa. Každý rok opustí továreň viac ako 60 000 fajok. Antoine sa na znižovanie počtu pracovných miest v fajkárskom priemysle v Saint-Claude pozerá s nostalgiou, ale aj analytickým okom. Podľa jeho názoru najlepšie fajky stále pochádzajú zo Saint-Claude, no na škodu je, že sa nepodarilo zachytiť trendy a sledovať konkurenciu v iných európskych krajinách. Rast v oblasti „freehand“ fajok a úspechy talianskych a dánskych výrobcov jednoducho v Saint-Claude prespali. V Saint-Claude sa dlho vyrábali iba tradičné fajky, pričom vkus zákazníkov sa značne zmenil.

Vyplnená diera na trhu

Antoine si dal za úlohu výrazne prepracovať dizajn fajok a zvýšiť kvalitu bez toho, aby zanedbával históriu a tradície. Chacom je teda aj dnes žiadaný ako dodávateľ fajok, a tiež polotovarov na výrobu fajok -  hlavičiek a náustkov. Vo fabrike je stále uložených niekoľko desiatok tisíc nedokončených fajkových hlavičiek od prevzatých starých značiek. Z času na čas prichádza na trh séria s týmito fajkami a teší sa veľkej obľube. Mnoho nadšencov si uvedomuje hodnotu, ktorá tu ešte drieme, pretože tieto misky sú väčšinou vyrobené zo starého alžírskeho briáru. Toto drevo má stále povesť najlepšej kvality. Žiaľ, tento zdroj nie je nevyčerpateľný, pretože briár vhodný na výrobu fajok už v Alžírsku nerastie. Intenzívne sa zbieral až do 60. rokov 20. storočia, kedy definitívne zanikol.

Značka Chacom je známa aj tým, že náustky k svojim fajkám si vyrábajú samy. Používa sa tu akryl, ebonit a Cumberland, ktoré sa spracovávajú ručne, aby boli vytvarované spôsobom, ktorý je obzvlášť vhodný pre fajčiarov. V ponuke sú klasické fajky, tak aj menej tradičné verzie, ktoré sú opatrené kovovými prvkami alebo akrylovými dekoráciami. Okrem toho radi spolupracujú s inými známymi výrobcami fajok, ako je Tom Eltang.

Voľba srdca aj rozumu

Fajky Chacom môžeme odporučiť tým fajčiarom fajok, ktorí oceňujú modernú tradíciu a dbajú na kvalitu fajky. Väčšina dreva je veľmi stará s krásnou kresbou. Skutočnosť, že fajky sú predávané v dostupnom cenovom rozpätí, je výber fajky Chacom skutočné vynikajúcou voľbou.

foto: FB chacom

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Čo robiť s cigarami v tubičkách?

Čo robiť s cigarami v tubičkách?

Jedna z najčastejšie kladených otázok ohľadom cigár sa týka tubičiek, v ktorých sú niektoré cigary balené. Ak…

Fajky Jirsa

Fajky Jirsa

Od malých fajok, až po ručne vyrábané solitéry.

La Unica - neočakávaná kvalita

La Unica - neočakávaná kvalita

Príbeh kvalitnej cigary z lacného celofánového prebalu.

Ako sa pestuje tabak

Ako sa pestuje tabak

Materiál v cigarách havana je namiešaný zo štyroch – piatich tabakových listov criolla, ktoré môžu vziať iba...

Druhy fajkového tabaku

Druhy fajkového tabaku

Krátky prehľad druhov tabaku používaných na výrobu fajkových tabakových zmesí...

Čo je wrapper?

Čo je wrapper?

Konštrukcia cigary je známa svojimi vrstvami a majstrovstvom ich prepojenia.