Úvod / Články / Encyklopédia cigár / Čo ste o Cohibe nevedeli
Tlačiť

Čo ste o Cohibe nevedeli

Zo súkromnej značky Fidela Castra sa za niekoľko desaťročí stal fenomén. Cohiba = synonymum pre cigaru. Pre luxusnú cigaru. Cohiba je v cigarovom svete tým čo je Rolls Royces medzi autami, Dom Pérignon v šampanskom a Patek Philippe v náramkových hodinkách.

Čo ste o Cohibe nevedeli

Cohiba je aj zárukou kvality, chuti a pôžitku. Získava vysoký počet bodov aj pri rôznych slepých testoch a na súťažiach. Pokiaľ natrafíte na originálny kúsok, máte šťastie ako v lotérií. Bude čerešničkou na torte vo vašom humidore. No pred tým ako sa rozhodnete utratiť peniaza za tieto extrémne drahé cigary vám prezradíme pár tajomstiev.

Cohiba znamená tabak
Cohiba (koh-HEE-bah) sa tak ľahko hovorí – takmer rytmicky – a je to slovo pre tabak v Taíne, rodnom jazyku kubánskych domorodých obyvateľov Arawakov pred španielskym dobytím.

Je to  pomerne nová značka
Pokiaľ ide o značky kubánskych cigár, Cohiba je dosť mladá. Mnohé z kubánskych značiek, ktoré sa dnes produkujú, boli pred revolúciou v súkromnom vlastníctve a následne boli znárodnené, no nie Cohiba. Tá bola vytvorená v roku 1966, po revolúcii špeciálne pre Fidela Castra, takže samotná Cohiba nemá nič spoločné so starou Havanou. Je symbolom Castrovej Kuby a ikonou samotnej revolúcie.

Cohiba sa zrodila náhodou
Cigary boli vyrobené pôvodne pre hlavného bodyguarda Fidela Castra. Z rozmaru Castro jednu vyskúšal, zamiloval sa do ich dymu a požiadal o ďalšie. Našiel to čo hľadal a z cigár sa stala jeho vlastná exkluzivita.

Cohiba sa nedala kúpiť
Po mnoho rokov bol jediný spôsob, ako ste sa k nej mohli dostať iba osobný dar od samotného Castra. Cigary boli odovzdávané starostlivo zvoleným vysokopostaveným osobám – diplomatom, hlavám štátov, hodnostárom ako dary.
V tom čase vyrábala iba v jednej tenkej veľkosti – 7 1/2 palca x 38 ako Lancero.

Konečne sa ju podarilo dostať na trh
Cohiba sa stala komerčne dostupnou až v roku 1982 a aj vtedy ste si ich mohli kúpiť iba v Španielsku. Značka prišla do predaja v troch veľkostiach: Lancero, veľkosť známa v továrňach ako Laguito č. 1; Corona Especial alebo Laguito č. 2 a Panetela alebo Laguito č. 3. Väčšie cigary sa objavili až v roku 1989, po celosvetovom uvedení Cohiby. Nové veľkosti boli Robusto, Esplendido vo veľkosti Churchilla a veľmi malé Exquisito.

Cohiba produkuje cigary v štyroch sériách
Najslávnejšia značka Kuby prichádza na trh v štyroch sériách: Línea Clásica, Siglo, Maduro a Behike.
Hlavná línia, oficiálne nazývaná Línea Clásica;
Séria Siglo, známa ako Línea 1492;
Séria Maduro, nazývaná Maduro 5;
Behike s názvom Cohiba Behike BHK Series.
Ako keby Cohiba sama o sebe nebola dosť drahá, tak séria Behike vás pri platení doslova vystrelí do vesmíru. Je považovaná za úplne top z celého portfólia Cohiba . Behike BHK 52 bola v roku 2010 vyhlásená za Cigar Aficionado's Cigar of the Year.

Séria Siglo bola vytvorená, aby zaplnila medzeru
Aj cigarový producent Davidoff má za sebou kubánsku minulosť. Bola síce krátka, no ako by ste dnešnou rečou povedali, výživná. A čo má s tým Cohiba? Keď sa výroba Davidoff presunula do Dominikánskej republiky, na Kube vznikla medzera, ktorú bolo treba vyplniť. Kubánsky cigarový priemysel prišiel v roku 1992 so sériou Cohiba Siglo. Séria cigár Siglo, oficiálne nazývaná Línea 1492, zodpovedala niektorým veľkostiam, ktoré sa predtým nachádzali v produkcii cigár. Siglo I má napríklad rovnakú veľkosť ako bývalý Davidoff Château Haut Brion. Siglo II odzrkadľuje Château Margaux. Siglo III - Château Mouton-Rothschild. A Siglo IV - Davidoff 5000. Siglo V a VI však mali vlastnú veľkosť.

Materská továreň Cohiba je El Laguito
Pri návšteve tohto karibského ostrova si ju nemôžete nechať ujsť. El Laguito je veľké žlté sídlo v havanskej zelenej časti Miramar a venuje sa výrobe cigár Cohiba. Kaštieľ postavil kubánsky priemyselný magnát Alberto Casimiro Fowler, ale neskôr sa stal továrňou Cohiba. Logo Cohiba je odvážne vyzdobené na rozsiahlej stene schodiska a je viditeľné hneď, ako sa ocitnete v  vstupnej hale. El Laguito však nie je jedinou továrňou, ktorá vyrába Cohibu. Aby uspokojili dopyt, spoločnosť Habanos rozšírila výrobu do iných tovární, ale všeobecne sa verí, že najlepšie Cohiby pochádzajú z El Laguito.

Plantáže sú tajné
Len veľmi málo tabakových plantáží na Kube produkuje tabak dostatočne odlišný na to, aby sa dal použiť pre značku Cohiba, a Habanos nehovorí, ktoré farmy skutočne vyrábajú tento druh. Vieme, že sa nachádzajú v Pinar del Río, ale to je dosť nejasné. Niektorí farmári by mohli tvrdiť, že ich tabak sa používa pre Cohiby, pravdu je však dosť ťažké odhaliť, pokiaľ nie ste zamestnaní v Habanos.

Cohiba – cigara, ktorá má najviac falzifikátov
Na poli luxusných výrobkov dochádza neustále k falšovaniu. Je úplne jedno akej oblasti sa to týka či sú to kabelky, hodinky, obrazy. Cigary nie sú výnimkou. Cohiby sú najviac falšovanými cigarami. A aj legenda miestnych, ktorí tvrdia, že ich majú načierno vynesené z továrne nikdy nebude pravdivá.

Nekonečný súdny spor o obchodný názov Cohiba
Táto žaloba je živená od 80-tych rokov. General Cigar začal v 80-tych rokoch predávať dominikánske Cohiby v USA, došlo k súdnym sporom, protižalobám, odvolaniam, početným pojednávaniam, protichodným rozhodnutiam a opakovaným súdnym sporom, ktoré trvajú už desaťročia. Uplatňujú sa zákony o ochranných známkach, keď existuje obchodné embargo proti samotnej krajine, ktorá vlastní ochrannú známku? Zdá sa, že súdy sa nevedia dohodnúť na odpovedi. A tak kolotoč pokračuje.

Každý krok znamenal posun
Grafické označovanie na prstienku cigary sa po mnoho rokov uchovávalo v pôvodnom origináli. No postupom rokov, kedy sa cigary začali falšovať, pristúpilo vedenie k ich ochrane. Od jednoduchých zmien v tvaroch a písmen až po holografické prvky. Robí sa to s maximálnym úsilím ochrániť toto „tabakové zlato“ pred neželaným javom.

Keď 60-tkou neoznačujete iba vek
Keď Cohiba v roku 2016 oslávila 50 rokov, pripomenula si to drahým humidorom Elie Bleu, ktorý sa predával za stovky tisíc dolárov. V tomto humidore bolo 50 cigár Cohiba 50 Aniversario, každá s rozmermi 7 x 60.
Cohiba už v roku 2014 uvidela limitovanú edíciu Robusto Supremo prstienkom veľkým 58,  zatiaľ je 50 Aniversario jedinou komerčnou kubánskou cigarou, ktorá dosiahla prstienok 60.

Je to najdrahšia značka na Kube
Cohiby sú skutočne najdrahšími cigarami bežnej spotreby, ktoré sú predávané po celom svete. Aj bežná Cohiba začína na sume viac ako 25 Eur pri malom formáte na trhoch Európy. Iné krajiny, ktoré majú iné sadzby dane z tabakových výrobkov tieto ceny majú ešte vyššie. A čo sa týka cigár zo série Behike, tak to je už skutočne iná cenová liga a ich fajčenie si môžu vychutnávať bežne skutočne iba tí majetnejší. Bežne nájdete Behike na svetových trhoch aj za 100 dolárov.

Neexistujú žiadne lacné kubánske Cohiby
Diskontné Cohiby neexistujú. Dopyt ďaleko prevyšuje ponuku a nemá pre distribútora zmysel obchodovať nedostatkový tovar za nižšiu cenu. Ak nájdete Cohiby lacnejšie ako zvyčajne, s najväčšou pravdepodobnosťou nie sú pravé.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Značka cigár Cuaba

Značka cigár Cuaba

Spoločnosť Habanos uviedla značku Cuaba na trh v roku 1996.

Starostlivosť o vodnú fajku

Starostlivosť o vodnú fajku

Radosť z fajčenia budete mať iba v prípade správnej starostlivosti o vašu fajku. Zadymená, zadechtovaná alebo znečistená…

ZIPPO - pár zaujímavostí

ZIPPO - pár zaujímavostí

Čísla a fakty nemusia byť vždy nudné.

Vianočné objednávky 2021

Vianočné objednávky 2021

Dovoľujeme si upriamiť pozornosť na vybavovanie vianočných objednávok.

Matilde Serena Maduro

Matilde Serena Maduro

Na dobré je potrebné počkať.

História ZIPPO - legenda, 30. roky

História ZIPPO - legenda, 30. roky

"Zippo funguje, alebo ho zadarmo opravíme"