Úvod / Články / Encyklopédia cigár / Odhaľte tajomstvo cigarovej škatule
Tlačiť

Odhaľte tajomstvo cigarovej škatule

Až roku roku 1830 poznáme cigary ukladané do malých prenosných škatúľ ako ich poznáme dnes.

Odhaľte tajomstvo cigarovej škatule

Cigary sa pôvodne predávali vo zväzkoch zabalených do bravčových mechúrov, do ktorých sa vkladalo pár luskov vanilky na udržanie vône. Neskôr sa začali na tento účel používať cédrové debny väčších rozmerov, do ktorých sa vošlo aj 10 000 kusov cigár.

Od roku 1830, vtedy ešte banková spoločnosť, H. Upman členom svojho predstavenstve v Londýne začala posielať cigary v cédrových škatuliach označených bankovou etiketou. Keď spoločnosť zanechala bankový sektor a začala sa venovať iba cigarovému odvetviu, prešla na takéto balenie ručne šúľaných cigár. K tejto iniciatíve sa pripojili aj ostatené kubánske značky, ktoré balili ručne vyrábané cigary. Cédrové drevo nebolo vybrané iba z rozmaru. Jeho skvelou vlastnosťou je to, že dokáže udržiavať vlhkosť a zabraňuje vysychaniu cigár a podporuje tak proces zrenia.

V roku 1837 ako prvý začal označovať farebnými etiketami balenia na Kube Romón Allones. Tieto etikety sa používajú v súčasnosti pri všetkých ručne balených cigarách. Ako sa cigarový priemysle vzmáhal, tak nastala v polovici 19. storočia potreba odlíšiť jednotlivé značky od seba. Vinety a rôzne obrázky sú súčasťou balení do dnešných dní, nielen z vonkajšej strany ale aj vnútra krabice. Hrany škatúľ bývajú rôzne zdobené. Do vnútra sa vlepuje papier rôznych variácií a bývajú ním cigary aj prikryté.

Keď sú cigary uložené na svojom mieste v krabici, vrchnák sa pribije niekoľkými klinčekmi a opatrí sa "zeleno-bielou" uzáverou v podobe etikety, je to zvyk od roku 1912 a garantuje pravosť haván. Používanie takýchto certifikátov kvality zvyčajne v podobných farbách a s podobným textom je dodnes rozšírené pri všetkých kubánskych či nekubánskych značkách ručne balených cigár.

Na etike haván je nápis: "Záruka kubánskej vlády na cigary vyvážané z Havany v Kubánskej republike. Sello de garantia nacional de procedencia".

Je len niekoľko kubánskych cigár, ktoré nie sú takto balené, ale ochranné prvky sú doplnené o vyrazené znaky. Nápis Hecho en Cuba sa objavil na škatuliach prvý krát v roku 1961, kedy nahradil anglický nápis Made in Havana - Cuba. Od roku 1985 majú škatule vyrazený aj továrenský kód a značku firmy Cubatabaco, ktorú v roku 1994 nahradila značka Habanos SA. Od roku 1989 sa na škatule vyráža aj nápis Totalmente a Mano, ktorý znamená "Všetko ručná práca". To je najvyššia záruka toho, že cigary boli vyrobené tradičným ručným spôsobom pri každej etape jej konštrukcie. Podľa nápisu Hecho a mano, teda "Vyrávané ručne" nie je vôbec jasné či daná cigara prešla rovnakým procesom, ale bola ručná práca pri jej výrobe čiastková.

Továrenský kód je na škatuliach havanách vyrazený modrou farbou a každá farbrika má pridelený vlastný kód.

Ak sa na nekubánskych škatuliach stretnete s nápisom Envuelto a mano, znamená to len toľko, že cigary vkladali do škatule ručne. Podobne nápis Hand rolled ešte neznamená, že cigara bola v celom procese vyrábaná ručne, ale môže sa jednať o ručne dobalené cigary po strojovej produkcie do krycieho listu.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Hľadáte osvieženie na letný večer?

Hľadáte osvieženie na letný večer?

Už máte dosť Mojita či Aperolu Spritz? Nečudujeme sa. Po mnohých sezónach v objatí týchto letných drinkoch sa žiada…

Vodné fajky vo výnimočnom tvare

Vodné fajky vo výnimočnom tvare

Vodná fajka - čaro orientu v novom vydaní - čisté línie, kvalitné materiály, 100 % funkčnosť.

Značka cigár Bolivar

Značka cigár Bolivar

Cigary Bolivar boli uvedené na trh v roku 1901 spoločnosťou Rocha z Havany.

Cigary Mexico - prehľad

Cigary Mexico - prehľad

Prehľad cigár Mexico

Najpredávanejšie fajky od značky Peterson

Najpredávanejšie fajky od značky Peterson

Aj keď Peterson ponúka nespočetné množstvo rôznych vyhotovení fajok, sú predsa len niektoré, ktoré sú milovníkmi…

V čom tkvie čaro Prosecca?

V čom tkvie čaro Prosecca?

Jemne žlté vínko s bublinkami? Možno aj tak by označili milovníčky tohto nápoja prosecco. My sa však bude snažiť…