Úvod / Články / Značky cigár / Montecristo – všetko, čo potrebujete o tejto značke vedieť
Tlačiť

Montecristo – všetko, čo potrebujete o tejto značke vedieť

Montecristo je jednou z najznámejších značiek cigár na svete. Dokonca aj nefajčiari dokážu rozpoznať ikonické logo značky – šesť zlatých kordov, ktoré tvoria trojuholník okolo stredového „fleur-de-lis“ (heraldická ľalia). Rovnako ako mnoho kubánskych značiek cigár, aj Montecristo má svoju kubánsku aj nekubánsku verziu, ktoré sa predávajú v obchodoch s cigarami po celom svete. Nekubánska verzia je vyrábaná v Dominikánskej republike. V roku 2015 značka Montecristo oslávila 80 rokov, čo je míľnik, ktorému boli venované limitované edície rovnako na Kube aj v Dominikánskej republike.

Montecristo – všetko, čo potrebujete o tejto značke vedieť

Či už si radi zapálite kubánsku alebo nekubánsku verziu, značka Montecristo má veľmi bohatú históriu. Tu je niekoľko zaujímavostí, ktoré ste možno o tejto značke nevedeli:

Montecristo nepatrí k najstarším značkám

V porovnaní so značkami ako H. Upmann (vytvorená v roku 1844), Partagás (1845) a Romeo y Julieta (1875) je Montecristo relatívne mladá značka. Prvýkrát bola uvedená na trh v roku 1935 v Havane. Dnes sú to jedny z najpopulárnejších cigár na svete.
Značka Montecristo sa zrodila v roku 1935, kedy Alonso Menendez získal kubánsku Particulares Factory a vytvoril novú značku cigár. Alonso pracovníkom počas práce čítal knihy a jednou z takých kníh bol aj román Gróf Monte Cristo od Alexandra Dumasa. Ako hovorí legenda, Menendez pomenoval svoju novú značku po knihe – zmenil Montecristo na jedno slovo, a nie na dve – a ozdobil krabicu trojuholníkom z kordov, ako poctu mečom, o ktorých sa píše v románe.

Kedysi sa vyrábali výhradne v továrni H. Upmanna

Asi rok po vytvorení Montecristo Menendez založil spoločnosť Menendez Garcia y Cia., ktorá rýchlo kúpila továreň H. Upmann (a s ňou aj značku). Premenili ju na najväčšiu továreň na cigary v Havane s viac ako 1100 pracovníkmi, ktorí vyrábali cigary Montecristo aj H. Upmann.

Došlo k dlhoročnému výpadku značky

Keď Menendezovci prišli o značku v dôsledku kubánskeho znárodnenia v septembri 1960, odišli z Kuby prakticky bez peňazí. V roku 1961 Benjamin Menendez (syn Alonsa, ktorý vlastnil spoločnosť Menendez Garcia) otvoril Compania Insular Tabacalera SA v Las Palmas na Kanárskych ostrovoch a začal vyrábať Montecruz. Alonso bol investorom v tejto spoločnosti. Bola to takmer kópia Montecristo a stala sa jednou z najpredávanejších značiek v Spojených štátoch.
Súdny spor z roku 1972 s dovozcom kubánskych cigár - Faber, Coe and Gregg Inc. - bol prelomovým prípadom, ktorý stanovil právo výrobcov cigár v exile predávať svoje verzie značiek, ktoré vyrábali na Kube. Súdny spor viedol k vytvoreniu Cuban Cigar Brands NV, ktorá vlastnila ochranné známky H. Upmann, Montecristo a Por Larrañaga. V 70. rokoch 20. storočia vznikli nekubánske značky Partagas a H. Upmann. V roku 1990 spoločnosť Consolidated Cigar Corp. (ktorá sa po fúziách nakoniec stala Altadis) začala vyrábať cigary Montecristo pre americký trh.

Existuje množstvo variácii značky

Značka Montecristo má najmenej 15 podznačiek vyrobených na Kube, v Dominikánskej republike a Nikarague. Na Kube si môžete vybrať z tých hlavných -  Montecristo, Montecristo Open (ktorá sa začala predávať v roku 2009) a Montecristo Línea 1935 (úplne nová verzia, ktorá sa začala dodávať v roku 2017). Niektorí považujú kubánske cigary Montecristo Edmundo (Edmundo, Double Edmundo a Petit Edmundo) za značku v rámci značky. Pre nekubánske cigary Montecristo existuje najmenej tucet verzií, od miernej Montecristo White až po silnú Monte od Montecristo A.J. Fernandez.

Je to jediná kubánska značka s veľkosťou cigár „A“...

Romeo y Julieta Fabulosos, Sancho Panza Sanchos a Davidoff 80 Aniversarios sú niektoré cigary veľkosti „A“ z Kuby, ktoré už nie sú v bežnej výrobe, no Montecristo „A“ zostáva. Táto 234 mm dlhá cigara je najdlhšia, ktorá ostala na Kube vo výrobe.

...Ale trvalo dlho, kým mohlo Montecristo konkurovať iným cigarám Robusto z Kuby

Už desaťročia je najpopulárnejší formát cigary na svete Robusto. Až donedávna však kubánska značka Montecristo nemala tento formát v bežnej výrobe. Montecristo Robusto sa prvýkrát objavilo v roku 1998 v limitovanej edícii Millennium Jar, a potom ako Edición Limitada v roku 2000. Čo sa týka cigár bežnej výroby, jedna z novších cigár Montecristo Línea 1935 Dumas (130 mm dlhá s priemerom prstienka 19,4 mm) je najbližšie k formátu Robusto. Na trh sa táto línia dostala v roku 2017. Nekubánska verzia značky má už dlhšie niekoľko takýchto línií, vrátane cigary Montecristo Nikaragua Robusto, ktorá podľa Cigaraficionado v roku 2018 získala úctyhodné 10.miesto.

Staršie kúsky Montecristo môžu byť celkom hodnotné

Jednou z najhodnotnejších cigár tejto značky, ktorá už roky nie je vo výrobe, bola cigara Montecristo B. Merala 136,5 mm s priemerom prstienka 16,6 mm. Čiastočne naplnená krabička týchto cigár (obsahovala 30 cigár) sa na aukcii v Christie’s predala za 6 500 libier (8 500 dolárov), v prepočte 216 libier (284 dolárov) za cigaru. Z cigár, ktoré už tiež dlhšie nie sú vo výrobe boli veľmi hodnotné cigary Montecristo No.6 (123,8 mm x 14,2 mm) a Montecristo No.7 (174,6 mm x 11,1 mm).

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

História cigár

História cigár

Ako sme videli, cigary sa tvarom podobajú tým, ktoré sa prvýkrát začali baliť v Španielsku...

Nebuďte zmätený pri čítaní etikety koňaku

Nebuďte zmätený pri čítaní etikety koňaku

Ani tá najkrajšia fľaša, ani tá najkrajšia farba koňaku nemusí byť tým čo hľadáte. Ako sa vyznať v ich označení?

Ako sa vyznať v bublinkách?

Ako sa vyznať v bublinkách?

Pri výbere šumivého vína sme atakovaní výrazmi ako frizzante, prosseco, šampanské, sekt. Tak si ich predstavme.

Overenie veku, možnosti dopravy, platby a nákupu tovaru

Overenie veku, možnosti dopravy, platby a nákupu tovaru

Overenie veku 18 + a doručovanie zásielok - všetko čo potrebujete vedieť pri nákupe na jednom mieste.

Povrchová úprava fajky

Povrchová úprava fajky

Je niekoľko odlišných povrchových úprav fajok, ktoré ponúknu fajčiarovi nový zážitok.

Hakushu

Hakushu

Viete, ktorý je obľúbený miešaný nápoj Japoncov?