Úvod / Články / Encyklopédia cigár / Ručne balené cigary
Tlačiť

Ručne balené cigary

Ručne balené cigary.

Ručne balené cigary

Ručne balené cigary

Najdôležitejšie pri ukladaní cigár je zaistiť, aby nevyschli. Preto ich skladujte v cédrových krabiciach, v ktorých sú predávané, jednotlivé kusy vo vzduchotesných skrinkách alebo boxoch, a to v chlade, veľmi ďaleko od každého tepelného zdroja. Pomôže tiež, keď dáte do skrinky mokrú špongiu a čas od času skontrolujete, či je stále vlhká. Ak máte cigár iba niekoľko, strčte krabicu s nimi do polyetylénového sáčku, pokropte trošičku vodou a sáčok nepriedušne zalepte. Dávajte dobrý pozor, aby sa voda nedostala do styku priamo s cigarami, inak by chytili pleseň. Jeden zo spôsobov ukladania, ktorý však niektorí odborníci nepovažujú za príliš vhodný, je dať cigary do vzduchotesného polyetylénového sáčku, z ktorého sa predtým vysaje všetok vzduch, a uložiť ho dolu do chladničky do boxu so zeleninou. Keď túto metódu zvolíte, musíte cigary z chladničky vybrať najmenej tridsať minút pred fajčením, takže sa dostatočne ohrejú na izbovú teplotu. Nezabalené cigary nikdy do chladničky neukladajte. Cigary v hliníkových puzdrách, tubách či potiahnuté cédrovou dyhou môžu niekedy dosť vyschnúť, ak nie je puzdro dokonale vzduchotesné – i keď sa v ňom tak dobre nosí. Ideálne by bolo, keby cigary v hliníkových puzdrách nezostávali dlhšie než tri dni. Ak sú balené do celofánu, je najlepšie – pokiaľ nevlastníte spoľahlivý humidor, do ktorého ich môžete preniesť – cigary v tomto obale proste nechať. Veľké obchody s cigarami predávajú i malé zvlhčovače, ktoré sa dajú umiestniť priamo v cédrovej cigarovej krabici. V ponuke sú tiež zasunovacie, väčšinu kožené puzdrá, prispôsobené pre malé množstvo cigár. Inak si však môžete zaobstarať humidor, špeciálny box slúžiaci k udržovaniu cigár v navlhnutom stave. Škála ponúkaných humidorov je široká, siaha od tých najmenších z dreva a kože, určených pre cestovanie, až k veľkým nábytkovým kusom. Kvalitné humidory vyrábajú napríklad firmy Davidoff, Danhill, Savinelli a Diamond Crown. Veľké humidory nábytkového typu stavajú továrne ako Vinotem, Prendegast a Kretman – Thelan.

Humidory sa tradične robia z orechového, mahagónového alebo ružového dreva. Nábytkové si môžu dopriať iba tí najbohatší z nás, ale dnes sú v ponuke aj lacnejšie plastové modely. Dôležité je, aby humidor bol perfektne remeselne urobený, s dokonale utesnenými škárami, nelakovaním vnútrom, aby mal vlhkomer na meranie vlhkosti, a predovšetkým masívne tesne priliehajúce veko. Ako ďalšie dôležitejšie vnútorné príslušenstvo by bolo možné uviesť priehradky na ukladanie cigár v rôznych úrovniach a prieduchy v bokoch boxov, aby vnútrajšok mohol dýchať, čím sa zamedzí boreniu prepážok. Rada humidorov býva vybavená zvlhčovačom, ktorý samozrejme potrebuje vodu. Odporúča sa používať destilovanú, pretože vodovodná obsahuje pre cigaru škodlivé chemikálie. Ceny humidorov sa môžu pohybovať od zhruba 205 dolárov až k mnoho tisícom podľa veľkosti modelov. Starobylý pamätný humidor, ktorý svojho času patril prezidentovi Johnu F. Kennedymu, bol nedávno v USA vydražený za viac než 580 000 dolárov. Pamätajte na to, že akékoľvek zvlhčovacie zariadenie, počínajúc špongiou a na chemickom princípe stavané končiac, nemôžete jednoducho nechať napospas osudu - čas od času ich musíte kontrolovať a doplňovať. Niektoré spoločnosti vyrábajú pre cestujúcich fajčiarov malé kufríkové zvlhčovače.

Správne uskladnenie cigár je dôležité. Keď budete kupovať cigary niekde inde než vo veľkom obchode, dávajte pozor, aby ich predavač nevytiahol zo zásuvky alebo z nejakej inej skrine. Keby ste takú neodborne ošetrenú cigaru  kúpili, môžete s istotou počítať s tým, že vás pri fajčení sklame.

Galéria k článku

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Rok zajaca

Rok zajaca

Podľa čínskeho horoskopu začína 1. februára 2023 o 7,00 hod. rok Zajaca. Tento rok je označovaný ako rok vodného…

Príbeh rumu

Príbeh rumu

Ochutnajme rum - poklad z cukrovej trstiny!

Bombardino - lahôdka z Álp

Bombardino - lahôdka z Álp

Teplý alkoholický nápoj obľúbený v Taliansku počas zimnej sezóny má pôvod v horskej oblasti Livigna.

Montecristo Supremos Edicion Limitada 2019

Montecristo Supremos Edicion Limitada 2019

Cigara so silným prstienkom a tabakom, ktorý zrel dva roky.

Je možné prebrať k životu suchú cigaru?

Je možné prebrať k životu suchú cigaru?

Ach jaj, to sa nemalo stať poviete si, keď nájdete váš humidor pootvorený a ani si nepamätáte, kedy ste ho naposledy…

Odhaľte tajomstvo cigarovej škatule

Odhaľte tajomstvo cigarovej škatule

Až roku roku 1830 poznáme cigary ukladané do malých prenosných škatúľ ako ich poznáme dnes.