Úvod / Články / Zaujímavosti / 40 odtieňov rumu
Tlačiť

40 odtieňov rumu

Čaro Karibiku je v jeho mnohotvárnosti. Je kolískou toho najlepšieho čo v tejto kategórii nachádzame. No spoznať všetky jeho odtiene nemusí byť nadľudský výkon. Zvoľte si značku, ktorá vám chutí a degustujte jej portfóliu.

40 odtieňov rumu

Rum nie je len tmavohnedý. Farebná škála tohto moku je omnoho širšia a boli by ste prekvapený aká je jej šírka. Na svete snáď neexistujú dve značky, ktorých tmavý rum by mal ten istý odtieň a to je dôvodom, prečo je paleta taká pestrá.

No základným kritériom jeho farebnej stupnice je jeho delenie do troch línií – biely alebo svetlý rum, zlatý rum, tmavý rum a samostatnou kategóriou je korenený rum. Každý jeden má svoje čaro a svojich fanúšikov. V skratke sa  vám skúsime popísať ich charakteristiky.

Nevyzretý alebo rum, ktorý nezreje, prípadne je v sudoch naložený skutočne iba krátky čas označujeme ako biely alebo svetlý rum. Najčastejšie je fľaškovaný hneď po destilácii a je výborný ako základ alebo súčasť miešaných nápojov. Čo by bolo mojito bez bieleho rumu?
Zlatý rum sa nachádza na polceste – je niečím medzi bielym a tmavým rumom. Zreje v sudoch po krátku dobu a tým získa ich chuť a farbu.
Rum, ktorý je skladovaný dlhú dobu v dubových sudoch po whisky, koňaku alebo bourbone prijíma ich farbu a chuť,  je označovaný za tmavý, vďaka sýtym odtieňom hnedej farby. Najlepšie chutí čistý. Pri jeho píjaní si doprajte dostatok času, aby sa rozvinula jeho vôňa a chuťový profil.
Korenený rum vzniká pridaním rôznych ingrediencií ako sú vanilka, pomarančová kôra či škorica do rumov v rôznych „odtieňoch“ a podľa toho sa potom aj konzumuje. Ochutený svetlý či zlatý rum, ktorý je ľahší sa hodí skôr do koktejlov a tmavší korenený rum sa odporúča vychutnávať v čistej podobe.

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Drew Estate - Undercrown 10

Drew Estate - Undercrown 10

Aj menšie značky môžu priniesť prekvapivé kúsky.

Tvary a veľkosti cigár

Tvary a veľkosti cigár

Na výslednú chuť cigary má podstatný vplyv okrem kvality tabakových listov aj tvar a veľkosť samotnej cigary.

Drew Estate – kolekcia menších cigár v plechovkách

Drew Estate – kolekcia menších cigár v plechovkách

Skvelé ochutené cigary v plechovkách od Drew Estate.

Holandsko - krajina s prekvapivou cigarovou históriou

Holandsko - krajina s prekvapivou cigarovou históriou

Cigary sa v Holandsku objavili už v 16. storočí a stali sa veľmi obľúbenými spoločníkmi.

Cigary značky C. A. O.

Cigary značky C. A. O.

Honduraské cigary C. A. O. nás sprevádzajú od roku 1995.

Cavalier Genéve

Cavalier Genéve

Cavalier Geneva elegancia zo Ženevy – esencia vynikajúcich cigár.