Úvod / Články / Encyklopédia cigár / 10 vecí, ktoré by fajčiar cigár nikdy nemali robiť
Tlačiť

10 vecí, ktoré by fajčiar cigár nikdy nemali robiť

Aj keď je svet prémiových cigár pomerne uvoľnený, je vhodné dodržiavať niekoľko praktických pravidiel. Existuje pár prehreškov, ktorým je potrebné sa vyhnúť najmä preto, aby ste mali čo najväčší pôžitok zo svojich cigár. Prinášame Vám príklady desiatich takýchto zlozvykov (bez konkrétneho poradia), ktorým by ste sa mali vyhnúť.

10 vecí, ktoré by fajčiar cigár nikdy nemali robiť

Neorežte príliš veľký kus cigary
Hlavička cigary obsahuje prírodné lepidlo nazývané „gomma“, ktoré zabraňuje rozbaleniu krycieho listu. Ak odrežete z hlavičky cigary príliš veľa a úplne ju odstránite, riskujete, že krycí list sa môže úplne odvíjať od viazacieho listu a zvyšku cigary. Typicky by sa mala cigara orezať tesne nad zaoblenou časťou hlavičky cigary.

Nepoťahujte príliš často z cigary
Príliš časté poťahovanie z cigary môže viesť k jej prehriatiu a prehriatie povedie k horkosti. Medzi ťahmi nechajte priestor aspoň 30 sekúnd. Riaďte sa heslom „Pomaly a v kľude!“.

Dávajte si pozor na to, čím cigaru zapaľujete
Nie všetky zdroje plameňa, ktoré máme k dispozícii sú vhodné na zapaľovanie cigár. Zdroj plameňa, pre ktorý sa rozhodnete, musí byť čistý, inak sa jeho nečistoty dostanú priamo do vašej cigary a znehodnotia každé potiahnutie  a teda aj pôžitok z fajčenia. Použite zapaľovač na bután, ktorý neovplyvní chuť vášho tabaku. Napríklad sviečka zanechá voskovú arómu vo vašej cigare a zanechá vo vašich ústach voskovú chuť. Po pripálení drievkom z citronely bude chutiť ako citronela. Benzínový zapaľovač... no, predpokladáme, že chápete.

Nerozpoľte cigaru, aby ste sa s ňou podelili
Možno by to nebola až taká tragédia pri Toscane starého otca, no neskúšajte to s vašou Cohibou. Cigary nie sú symetrické alebo homogénne v celej svojej dĺžke. Tabak na jednom konci cigary je iný ako tabak na druhom konci. Výrobcovia cigár umiestňujú veľmi špecifické tabaky do rôznych častí cigary, aby nebola cigara fádna, cieľom je dynamický zážitok z fajčenia od začiatku do konca. Rezom v strede cigary tiež porušíte krycí list a cigara sa takmer so 100% istotou začne rozpadať.

Nepoťahujte dym z cigary do pľúc
V žiadnom prípade nepoťahujte dym do pľúc. Chuťové poháriky sú vo vašom jazyku, nie v pľúcach. Cigary sú o chuti, vôni a najmä o pôžitku. Vtiahnutie cigarového dymu do pľúc vám umožní ochutnať iba zlomok prémiového tabaku v cigare. Navyše vám môže prísť zle od žalúdka alebo sa vám zatočí hlava.

Nezhasínajte cigaru v popolníku rovnakým spôsobom ako cigaretu
Keď skončíte s cigarou, jednoducho ju nechajte zhasnúť. Zapichnutím do popolníka, ako keby to bola cigareta, sa len rozštiepi a v dôsledku toho sa vytvorí ešte viac oblakov dymu. Navyše, zničená cigara je nevzhľadná.

Nevkladajte cigaru, ktorú ste už fajčili späť do humidoru
Humidory a cigary veľmi rýchlo absorbujú arómy. Vložením čiastočne vyfajčenej cigary späť do humidoru nielenže znehodnotíte cigary, ktoré vo vnútri skladujete, ale môžete váš humidor doslova zničiť a prepožičať mu spálenú arómu, ktorej sa už nebudete vedieť zbaviť.

Nepoužívajte krabičku od cigár ako humidor
Aj keď existujú výrobcovia cigár, ktorí vkladajú malé zvlhčovacie vrecká Boveda do cigarových krabičiek, nemyslite si, že len preto, že sú tieto krabičky továrensky zapečatené, cigary v nich nevyschnú. Rovnako ako všetky voľne predajné cigary, ktoré si kúpite, aj originálna krabička od cigár začne strácať vlhkosť, keď opustí humidor.

Neskladujte cigary v chladničke
Len preto, že chladnička udrží vaše potraviny čerstvé, neznamená to, že v nej ostanú čerstvé aj vaše cigary. Ak vám niekto dá cigaru, nevkladajte ju do chladničky. V chladničke je suché prostredie určené na to, aby veci zostali chladné, nie vlhké.

Neraďte nikomu ako správne fajčiť cigaru
Aj keď to trochu popiera vyššie spomínané rady, nestaňte sa cigarovým policajtom. V živote máme už priveľa pravidiel, ktoré je nutné dodržiavať. No aj napriek tomu, že svoju cigaru by si mal každý fajčiar vychutnať podľa seba, veríme, že naše rady môžu pomôcť pri hľadaní tej správnej cesty, aby sa z posedenia s cigarou stal dokonalý relax.

 

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Vybrané články

Cigarový prstienok

Cigarový prstienok

Dnes je to len ozdoba, ale v minulosti mal funkciu ochrániť ruky bohatých fajčiarov ...

Nová šumivá srdcovka

Nová šumivá srdcovka

Je neuveriteľné množstvo kombinácii mixovaných drinkov. Ich základom je kvalitný alkohol v podobe rumu, whisky, ginu…

Výročné fajky Peterson k sviatku Svätého Patrika 2023

Výročné fajky Peterson k sviatku Svätého Patrika 2023

Prešlo už 25 rokov, odkedy bola dokončená prvá fajka Peterson St. Patrick's Day, zabalená do krabice a odoslaná, aby…

Aké sú to „Box-Pressed“ cigary a v čom sú odlišné?

Aké sú to „Box-Pressed“ cigary a v čom sú odlišné?

„Box-pressed“ cigara je cigara lisovaná do štvorcového tvaru. „Box-pressed“ cigary sú dnes obľúbené mnohými…

Tatuaje “Retro Cuban” RC

Tatuaje “Retro Cuban” RC

Niektoré poklady sú tak dobre ukryté, že až ich čas ukáže na svetlo a dostanú sa tak do stredu diana.

Ručne balené cigary

Ručne balené cigary

Ručne balené cigary.